Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Re: Uprawa Miltoniopsisów

Autor: Mariusz Wójcik (arkady@ursus.ar.lublin.pl)

wtorek, 12 lutego 2002, 13:01

Witam
Postanowiłem przetłumaczyć tekst Jima Kennedy'ego i po korekcie Pana Jerzego zamieszczam go poniżej. Proszę wybaczyć mi ewentualne błędy.

Miltoniopsis

Miltoniopsis (czasem nazywany storczykiem - bratkiem) występuje w lasach deszczowych Andów w Kolumbii, Panamie, Peru i Ekwadorze.

Woda
Rośliny nie przeżyją bez wody dobrej jakości. Należy stosować wodę deszczową, lub wodę poddano procesowi odwrotnej osmozy. Należy unikać stosowania wody która ma powyżej 75 części stałych na milion. Wodę chlorowaną należy pozostawić w otwartym naczyniu co najmniej przez noc, aby rozpuszczony w niej chlor ulotnił się. Jeśli uprawia się tylko kilka roślin, korzystne może być również stosowanie wody destylowanej.

Podłoże i podlewanie
Miltoniopsis powinien być traktowany nieco odmiennie niż większość storczyków. Roślina powinna być utrzymywana w równomiernej wilgotności – nie pozwól by wyschła pomiędzy kolejnym podlaniem tak jak to czyni się w przypadku innych storczyków. Równomierna wilgotność – nie znaczy to, że podłoże ma być rozmokłe, zabagnione, - to pozbawia korzenie tlenu – a to oznacza szybką śmierć rośliny. Podłoże powinno być odpowiednie do dla osoby podlewającej ;). Można użyć równych proporcji drobnych kawałków kory sosnowej, i drobnego perlitu.... z dodatkiem węgla drzewnego i kawałków skały wulkanicznej... wówczas można podlewać utrzymując ‘równomierną wilgotność’. Modyfikuj proporcje by dostosować je do sposobu w jaki podlewasz rośliny. Podlewam bazując na ocenie wagi doniczki z rośliną poprzez podnoszenie jej do góry. Częstotliwość podlewania zmieniam w zależności od temperatury i ilości światła jaką aktualnie roślina otrzymuje. Lepiej jest roślinę podlać nieco zbyt dużo niż podlać zbyt mało. Woda którą stosuje pochodzi z procesu odwrotnej osmozy... poniżej 10 części stałych na milion.

Wilgotność względna
Utrzymanie wilgotności typowej dla lasu deszczowego może być trudne. Hodowcy amatorzy mogą postawić rośliny na tackach z wodą lub użyć niewielkich nawilżaczy powietrza w pobliżu rośliny. Ja zapewniam 60% wilgotność względną powietrza podczas dnia i 85% nocą ...taki jest mój cel w każdym razie. Uważam, że wilgotność w porze nocnej jest bardziej krytycznym czynnikiem, który ożywia rośliny przed aktywnością dzienną. Hoduj rośliny najlepiej jak możesz....dopilnuj, aby pozostałe czynniki były bliskie optymalnych... wtedy nieco niższa wilgotność zbytnio nie zaszkodzi.

Temperatury
Temperatura również jest czynnikiem krytycznym... jeśli nie jesteś w stanie utrzymać temperatur dziennych 27 C lub niższych...... hoduj co innego. Ja utrzymuję rośliny w temperaturach od 15 C nocą do 27 C za dnia... sporadycznie wyższe temperatury są w porządku, pod warunkiem, że rośliny są dobrze nawodnione. Hodowcy, którzy uprawiają rośliny w szklarniach przy temperaturach, które stale są powyżej 27 C, nie wiedzą co robią.

Światło
Dla większości mieszańców Miltoniopsis – 18000 do 20000 luksów jest dobrą ilością za dnia. Moje maksimum dochodzi do 22000 luksów... Liście mogą być lekko różowe (choć nie jest to wcale takie łatwe do osiągnięcia).... i należy do tego dążyć, jako optymalnego poziomu światła. Niektóre mieszańce są nieco bardziej wrażliwe. Te przenoszę do mniej nasłonecznionej części szklarni. Czerwone liście = zbyt wiele światła. Kup lub pożycz dobrej jakości światłomierz.... wykonaj pomiar kilkakrotnie, godzinę przed i po tym jak słońce jest w zenicie.

Nawożenie
Nawożę rośliny każdorazowo podczas podlewania 1/4 dawki znormalizowanej... utrzymuję poziom 350 do 400 ppm (cząsteczek na milion) - mniej w okresie zimowym gdy nasłonecznienie jest mniejsze... używając nawozów do uprawy hydroponicznej, które zawierają wyższe ilości azotu i wszystkie potrzebne ilości pierwiastków śladowych. Pobudzam w ten sposób moje rośliny, ponieważ inne elementy uprawy utrzymuję w ilościach optymalnych. Uzyskuję sukcesy stosując nawóz Dyna-Gro 9-3-6 (N-P-K).... ¼ łyżeczki do herbaty na 4,5 litra. Nawozy o proporcjach NPK 3-1-2 lub 4-1-4 dają duże ilości azotu roślinie... fosfor (wartość środkowa) utrzymuj na niskim poziomie...zbyt wiele fosforu blokuje przyswajanie azotu. Nie używam nigdy nawozów do pobudzania kwitnienia typu bloom booster (z dużą ilością fosforu)... kwiatostany roślin jakoś i tak wyrastają całkiem same ;-). Hodowcy storczyków często podają, że Dyna-Grow jest zbyt kosztowny... Mój szef, czyli kwiaty, nie znają tego słowa.


Inne

Jeśli nie lubisz przesadzania... wybierz inne storczyki. Ja przesadzam rośliny natychmiast jeśli wystąpi jakiś problem, nawet gdy roślina kwitnie. Patrzę na korzenie i czynię potrzebne zmiany. Przesadzaj co najmniej raz na rok w świeże podłoże...stare wyrzuć. Jeśli masz wątpliwości czy doniczka jest zbyt mała .... głównym czynnikiem który determinuje konieczność przesadzenia jest rozmiar korzeni, nie liści. Niedawno ucinałem korzenie przy przesadzaniu by pobudzić roślinę do wytworzenia nowych korzeni... wierzę, że to działa.
Ruch powietrza – w lesie deszczowym wieją wiatry... u mnie stale pracują 3 wentylatory. Moja górna część szklarni jak również grzbiet ma w pełni automatyczne otwory wentylacyjne... grzyby , bakterie i inne paskudztwa są usuwane przez ruch powietrza.

Ten sposób uprawy działa u mnie... możliwe, że nie jest dla ciebie.... inne storczyki mogą nie czuć się dobrze przy takim reżimie..... masdevalie lubią chłodniejsze noce..... dendrobia lubią cieplejsze dni.....phalaenopsis potrzebuje mniej światła....itd. Jednak, moje miltoniopsisy są zdecydowanie zadowolone z takiego sposobu uprawy.