Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Re: Re: Storczyk - zwiędły czy przelany?

Autor: Krzysztof

piątek, 28 sierpnia 2009, 08:52

Roślina wygląda na zdrową. Zasychające kwiaty to koniec kwitnienia, nic nie trwa wiecznie. Żółknięcie starszych liści u storczyków o wzroscie monopodialnym jest objawem normalnym. Nie należy ich obcinać, roślina sama je odrzuci. Co do przesadzania: bryłę korzeniową należy lekko rozlużnić (np. palcem lub patykiem) i bardzo dobrze wypłukać pod strumieniem bierzącej wody. Pozbyć się zgniłych korzeni (ja ich nie obcinam a siągam mięki,zgniły welamen-wierzchnią część korzenia pozostawiając "suche patyczki". Do przesadzania używam doniczek do roślin wodnych lub plastykowych z wypalonymi bocznymi otworami-im więcej otworów tym lepiej. Jako podłoża do Phalaenopsis od czterech lat używam keramzytu o wielkości 1,5-2,0 cm, nie ulega rozkładowi i zapewnia dobre stosunki powietrzne korzeniom. Wilgotność wokół roślin zwiększam, ustawiejąc doniczki z nimi na podstawkach wypełnionych keramzytem i wodą.Podlewanie - lato- co dwa trzy tygodnie solidny prysznic w wannie; wiosna, jesień, zima co trzy a nawet cztery tygodnie przez moczenie całych doniczek(niejednokrotnie moczą się przez pół dnia lub całą noc). Nigdy nie używam spryskiwaczy. Spryskiwanie roślin może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nawożenie - jak mi się przypomni. Późną jesienią i zimą nie przypomina mi się wcale.
Pozdrowienia Krzyszyof