Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: prosba o dobranie podloza i identyfikacje paphiopedilum

Autor: Nettie

poniedziałek, 29 marca 2004, 01:55

Witam wszystkich Storczykomaniaków.
Chciałabym w miarę szybko wymienić podłoże w swoim paphiopedilum (to na którym dotychczas rósł to na oko 90% spore kawałki kory i 10% grudek wł. kokosowych). W Orchidsklepiku są 2 rodz ziemi dla paph.- kwaśna i zasadowa. Czy można na podstawie budowy liści (kwiatów jeszcze na razie nie widziałam) określić rodzaj odpowiedniego dla nich podłoża (a przy okazji gatunek,ale to juz mniej wazne)? To zapewne żaden unikat, z OBI i z przeceny. Liscie ma podobne do barbatum, ale krótsze (maks. 12 cm),rosnące raczej równolegle do ziemi niż do góry, cienkie, średniozielone (bardziej jasne niż ciemne), z bardzo delikatnym marmurkiem, a raczej ciemniejszą siateczką, zginające się wzdłuż nerwu gł.,i wszystkie pęknięte na końcu. nakrapiane bordowo u podstawy, na krawędzi liści u podstawy 2mm białe cieniutkie mało widoczne rzadkie kłaczki, korzenie cale w futerku. Prawdopodobnie z tego co ogladałam w obi i w sieci kwiaty będzie miał podobne do appletonianum albo barbatum (tyle ze z bardzo drobnym górnym płatkiem, lekko kosmatymi dłuższymi "wąsami bocznymi"). To moj pierwszy pafek i mam nadzieję, że nie ostatni;-)
Mam jeszcze 1 pyt. - do cymbidium będzie odpowiednie podłoże do epifitów drobne? Do falka - do epif. duże? Jeśli tak, to czy po rozdrobnieniu połowy worka podł. do epifitów dużego otrzymam ziemię dla cymbidium?;-)
Pozdrawiam z Lublina, dziękuję za uwagę i ewentualną pomoc.