Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Problemy zAscocenda

Autor: Jerzy Dziedzic (dziedzic@tkchopin.pl)

poniedziałek, 29 października 2001, 14:26

Mimo tego, co pisze Pan o wysokiej wilgotności, zaschnięcie korzeni nadal wygląda mi na zbyt suche powietrze. Mam kilka roślin z rodziny Vanda i korzenie zaschły mi tylko na jednej z nich po eksperymentalnym wystawieniu jej latem na balkon. Być może miejsce jej uprawy było bardziej nagrzane lub znajdowało się bliżej źródła silnego przeciągu. Moim zdaniem korzenie powinny odrosnąć, bo Vanda ma sporo dodatkowych merystemów. Wymaga to tylko czasu i ciągłej wysokiej wilgotności powietrza. Proszę natomiast uważać ze spryskiwaniem, tak żeby woda nie dostawała się między liście, bo w przeciwnym wypadku może dojść do zgnicia całej łodygi. Najlepiej na jakiś czas zaprzestać całkowicie spryskiwania, szczególnie, że idzie zima i procesy metaboliczne jedak ulegają spowolnieniu.

A co do uprawy na korze, gałęzi, czy jakiejkolwiek innej podporze - można tak uprawiać wszystkie storczyki epifityczne, czyli absolutną większość storczyków tropikalnych. Wyjdzie im to tylko na zdrowie. Doniczki są tak naprawdę tylko dla naszej wygody, natomiast dla storczyków są one bardziej złem koniecznym. Renanthera jest typowym epifitem monopodialnym i najlepiej rośnie w koszyku lub na korze bez żadnego podłoża. Wymaga to oczywiście utrzymania odpowiednich warunków - wyższej wilgotności i codziennego lub prawie codziennego podlewania.

Pozdrawiam,
Jerzy