Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Co kwitnie w październiku??

Autor: Piotr Piesik (Piotr.Piesik@storczyki.org.pl)

środa, 31 października 2001, 20:03

Witam.
Pomysł ciekawy z kilku względów.
W literaturze podawane są terminy kwitnienia roślin,które często odstają od tych rzeczywistych.Np.w literaturze podawane jest kwitnienie gongora galeata od czerwca do sierpnia.Moje egzemplarze zaczynają kwitnąć od czerwca,ale ostatnia gongora z kwitnących w tym roku ma jeszcze pąki,które otworzą się w najbliższych dniach..
Myślę,że warto utworzyć jakąś bazę danych co kwitnie w prywatnych kolekcjach,kiedy ,jak gługo.Warto też podzielić się dodatkowymi obserwacjami związanymi z kwitnącymi roślinami.Sam kupując nowe rośliny nie wiem tak do końca,czy uprawa nowej rośliny będzie łatwa,średnio trudna czy wyjątkowo trudna.Szczęśliwie radzę sobie dobrze z uprawą większości storczyków,jednak zdarzają się takie,u których zaindukowanie kwitnienia jest wyjątkowo trudne.
Chętnie skorzystałbym z rady innych ,którzy swoje rośliny doprowadzili do kwitnienia.
Uwagi odnośnie trudności uprawowych mogłyby być dodatkową wskazówką dla początkujących,czy kupować na początek trudne w uprawie gatunki czy wybrać coś co łatwiejsze w uprawie a w miarę nabywania doświadczenia poszerzać kolekcję o trudniejsze rośliny.Można uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i oczywiście kosztów.
Informacja o kwitnących roślinach byłaby też najpewniej przyczynkiem do częstszych wymian roślin między storczykarzami-wszak po pierwszym kwitnieniu z lżejszym sercem dzieli się rośliny a nadwyżki można wymienić.
Ze swej strony jeżeli proponowana formuła się przyjmie ,deklaruję swoje uczestnictwo.
Pozdrawiam Piotr Piesik.