Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Co kwitnie w październiku??

Autor: Jerzy Dziedzic (dziedzic@tkchopin.pl)

czwartek, 1 listopada 2001, 16:13

Pan Piotr ma oczywiście rację, że może to nam dać także informacje dotyczące całej puli gatunków storczyków uprawianych przez amatorów w Polsce (czy może dokładniej w kręgu amatorów z dostępem do Internetu ;-)), a także przyczynić się do szerszej wymiany roślin. Biorąc pod uwagę liczbę storczyków o róznych wymaganiach, powszechny dostęp do informacji i możliwie najszersza ich wymiana pozwala osiągnąć coraz lepsze wyniki. Takie są też chyba cele tego forum i całej witryny. Także dostępność kwitnących roślin, które potencjalnie możnaby pokazać na wystawach, jest cenną informacją.

Co do instrukcji dotyczących uprawy i kwestii trudności - nie wkładajmy może wszystkiego do jednego worka. Zacznijmy od podstaw i stwórzmy kalendarz. Nie oczekiwałbym od razu esejów na temat powodzenia uprawy, czy sposobów doprowadzenia do kwitnienia, bo to może zniechęcić wiele osób. Nie sądzę natomiast, że którakolwiek z publikujących te wiadomości osób będzie miała za złe zapytanie e-mailowe, czy na forum, dotyczące danego storczyka, z którym inna osoba ma problemy :-)

A w kwestii informacji o uprawie - na internecie jest dostępne prawdziwe bogactwo informacji w języku angielskim. Wystarczy je przetłumaczyć. Nie jestem w stanie tego sam zrobić z prostego braku czasu. Jeśli znajdą się ochotnicy do tłumaczenia, mogę przygotować pełne arkusze informacyjne w języku angielskim na temat uprawy KILKUDZIESIĘCIU gatunków. Każdy mógłby wziąć jeden, dwa, czy trzy arkusze, przetłumaczyć (służę pomocą w kwestiach terminologicznych), ja mógłbym zająć się ujednoliceniem całości, a Piotr Poznański, czy Darek Michałek wrzuciłby to potem do sekcji Uprawa od A do Z.

Odnośnie kaledarza - zebrałem wszystkie dotychczasowe wiadomości w arkuszu excelowym i mam nadzieję, że będzie ich więcej teraz i w przyszłych miesiącach. Dziękuję wszystkim za dane.

Pozdrawiam,
Jerzy