Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Więcej światła :)

Autor: Mariusz Wójcik (arkady@ursus.ar.lublin.pl)

czwartek, 13 września 2001, 14:31

Ponieważ z niewiadomych przyczyn poprzednia moja wiadomość została urwana w połowie (na co zwrócił mi uwagę Pan Piotr Poznański) przesyłam ciąg dalszy.

Rośliny które znajdują się na kwietniku w odległości ok. 50-80 cm od okna północnego w zależności od odległości otrzymuja już tylko 200-400 Lx.
Najgorzej mają niestety: aspidistra, która stoi w rogu pokoju (50 Lx) i platycerium które pomimo iż rośnie naprzeciw okna wschodniego to jednak w odległości ok 3 m od niego i też otrzymuje ok. 50-100 Lx (chyba czas na zmianę miejsca).
Te same pomiary wykonane po południu (16:00) trzeba podzielić przez 2.
Sytuacja diametralnie zmienia sie gdy wyjrzy zza chmur słońce.
Na zewnatrz ponad 40 000 Lx, okno wschodnie - 3000-4000 LX północne ponad 2000 Lx.
Niestety oświetlenie sztuczne też jest skuteczne tylko w niewielkiej odległości od roślin.
3 zarówki 60 watowe w osłonkach w odległości 1 metra dają tylko 250 Lx, dopiero przy 20 cm jest ok. 1000 lx.
Oczywiście, trzeba zauważyć iż, te wartości potrafią się zmieniac w zależności od zachmurzenia, pory roku, pory dnia.
Niestety, zbliża się jesień i zima, dzień będzie coraz krótszy, niebo bardziej zachmurzone :(.