Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: muszki u phalenopsis

Autor: Iga Le?niewska (iga@data.pl)

wtorek, 4 listopada 2003, 11:45

Drodzy Państwo,
zdaje się, że skrzywdziłam swojego storczyka phalenopsis. Jakieś dwa miesiące temu przesadziłam go do nieco większej doniczki, do mieszanki dla orchidei zakupionej w OBI. Wykorzystałam bezpośrednio to, co było w torebce, bez przygotowywania specjalnej mieszanki. Wydawało się, że wszystko będzie dobrze, storczyk zareagował ożywieniem, nawet postanowił zakwitnąć i wypuścił nowy pęd po rocznym odpoczynku. Niestety, od jakichś trzech tygodni pojawiły się w doniczce, w ziemi, małe muszki. Latają nad doniczką albo siedzą w ziemi. Najpierw ich było kilka, teraz coraz więcej. Obawiam się, że zniszczą mi roślinę. Prawdopodobnie coś było nie tak z tą mieszanką ziemi dla orchidei, bo nie mogę znależć innej przyczyny. Mam kilka storczyków od dawna, bardzo staram się utrzymać odpowiednią wilgotność, temperaturę, podlewanie, etc. To pierwszy storczykowy kłopot. Czy mogę coś zrobić z tymi muszkami, żeby nie zaszkodzić roślinie i nie powstrzymać rozwoju pędu kwiatowego (obecnie ma około 17 cm długości)?
Proszę mi jeszcze powiedzieć czy na tym etapie powinnam coś jeszcze zrobić, żeby wykształciły się dorodne, mocne kwiaty.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Iga Leśniewska