Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: zmarniały storczyk-sedirea

Autor: Agnieszka Dobek (agnieszka.dobek@wp.pl)

wtorek, 24 maja 2011, 19:33

Witam

Kilka dni temu zauważyłam, że moja sedirea, którą mam zaledwie od miesiąca zaczęła marnieć. Podejrzewam, że powodem było jej przesadzenie zaraz po zakupie do identycznego plastikowego koszyczka w jakim do mnie przybyła, miała pęd kwiatowy z pąkami. Pąki zasychały kolejno, ale rozwinał się najstarszy z nich - trzymał się przez tydzień. Po przekwitnięciu czym zaczał wychodzić nowy liść ze środka. Zmartwiłam się, gdy niedługo potem odpadły roślinie dwa dolne liście. Od początku trzymałam ją w szklarence na parapecie, miała dobrą wentylację i dużo światła, koszyczek z rośliną namaczałam raz na tydzień w wodzie, którą używam do innych storczyków. Teraz został jej tylko 1 liść sercowy. Namoczyłam na kilka godzin w Topsinie, położyłam do mieszanki spaghnum, drobnej kory i węgla drzewnego luźno na podłożu w przeźroczystym pudełku otwartym z dziurkami. Codziennie lekko zraszam podłoże.
Obawiam się odcinać tych ciemnych części korzeni, bo wcześniej inny mój storczyk -phal. bellina - był w podobnym stanie, po odcięciu wszystkich ciemnych korzeni, w ciągu kilku dni stracił wszystkie liście, pomimo stosowania pokazowej reanimacji w keramzycie. Liczę na to, że o tej porze roku, przy wysokich temp. ( u mnie popołudniami jest nawet powyżej 25 st C) i coraz dłuższych dniach uda mi się przedłużyć życie tej sedirea.
Co Państwo o tym myślą?