Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: cymbidium dziwne plamki i zwijające się liście

Autor: Sylwia (scent@o2.pl)

poniedziałek, 7 lutego 2011, 14:48

Witam, jakiś miesiąc temu kupiłam 2 piękne cymbidium ok 1 metrowej wielkości były już przekwitnięte. Ostatnio go gdy podlewałam zauważyłam małe jaki gdyby pajaczki... później na jednym z nim wylukałam biała kulkę którą zaraz zniszczyłam a na koniec przygód z ziemi wyszedł mi jakiś robal ok 2 cm długości brązowy z masą nóżek ich miał coś na łbie jakby różdżki. Parę dni temu zauważyłam z kolei że liście są jak gdyby po nakłuwane igłą, są to jakieś przezroczyste ślady które najlepiej widać od strony wewnętrznej liścia, do tego dochodzą skupiska brązowych kuleczek i miejscami na zewnętrze jak i wewnętrznej stronie są kleiste miejsca. Na dzień dzisiejszy cymbidum są od siebie rozdzielone. Stoją przy oknach balkonowych w okolicy mają ustawione podstawki z wodą na zwiększenie wilgotności. a w dniu dzisiejszym liście zostały przemyte wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń..i chyba wybiorę się do sklepu ogrodniczego po jakąś chemie. Kwiat nie był przesadzany i zaczął wypuszczać nowe pędy tylko nie wiem czy to będą liście czy kwiaty. Nie wiem też w jakim stanie są korzenie ponieważ boję go ruszyć żeby nie uszkodzić go przy wyjmowaniu. I do tego jedna cymbi ma oklapnięte liście taką już ja dostałam, ale nie jest to wynikiem braku światła a druga ma parę zwiniętych liści???