Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: żółto-zielone plamy na liściach storczyka

Autor: klaudyna (rut.klaudyna@op.pl)

czwartek, 25 listopada 2010, 01:00

witam,
mam storczyka phalaenopsis od kilku miesięcy. ostatnio podczas podlewania zauważyłam, że na spodniej stronie liścia ma żółto-żieloną plamę, która w porównaniu do reszty liścia jest troche twardsza i jakby pozbawiona wody. na tej plamie pojawiły się dwie małe brązowe plamki. z wierzchu liści plamki sa prawie niewidoczne. szukałam co to moze być, ale nie jestem w stanie po samym opisie zdiagnozować choroby.
oprócz tego w ciagu kilku dni kwiaty zaczęły marnieć. zwiędły, sa "suche" w dotyku, i bardzo czuć pod palcami żyłki kwiatów. na niektórych kwiatach pojawiły się także suche, przezroczyste plamki. początkowo myslałam, że storczyk juz przekwita, ale zdziwiło mnie to, że większość kwiatów zmarniała w szybkim tempie.
ogólnie storczyk jest chyba w dobrej kondycji, ponieważ wypuszcza nowego liścia, korzenie też wznowily wzrost a na szczycie gałązki z kwiatami rosną nowe pąki. staram się, aby podłoże nie bylo zbyt wilgotne jak rónież zbyt przesuszone. stosuję także nawóz raz na 2 tygodnie podczas kwitnienia i wzrostu.
bardzo proszę o pomoc, będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś pomoże mi uratować mojego kwiatuszka.
p.s. liścia z obawy przed postępowaniem choroby(?) obcięłam.