WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
RÓDŁA
AUTORZY
NOWOŒCI
 

Jesteś tu: UPRAWA / FAQ

Artykuł 2

 

Opadanie pąków falenopsisa

Zrzucanie pąków kwiatowych phalenopsis

Wydaje się, że oprócz gnicia korzeni spowodowanych przez przelewanie, gubienie pąków jest drugą dolegliwością storczyków, o której słyszymy najczęściej na forum. Przyczyn tego może być wiele.

Może to być reakcja niektórych phalaenopsisów na zmianę warunków otoczenia. Wszelkie zmiany, na przykład znaczny spadek (lub wzrost) temperatury lub wilgotności powietrza, mogą odbić się negatywnie na roślinie i skrócić okres kwitnienia.
Najlepszym tego przykładem są skargi na opadanie kwiatów lub pąków po przyniesieniu rośliny ze sklepu do domu. Został przeniesiony z wilgotnej i pewnie dość chłodnej atmosfery szklarni do marketu, a następnie postawiony nad ciepłym i suchym prądem powietrza z kaloryfera. Odradza się również zmianę stanowiska, na przykład przenoszenie phalaenopsisa z okna na stół, żeby go lepiej zaprezentować.

Kolejnym powodem zrzucania pąków może być szok termiczny. Może ktoś wietrzył nieostrożnie pokój i temperatura gwałtownie spadła?

No i jeszcze związki etylenu w powietrzu mogą być podejrzane. Owoce cytrusowe, ich skórki itd., to wszystko należy trzymać z dala od kwitnących kwiatów.

Duży wpływ na kondycję i zdrowotność rośliny ma również prawidłowy systemu nawożenia.A
Dobra rada: korzystnie jest zaopatrzyć się w kilka różnych nawozów i stosować naprzemiennie, z uwzględnieniem okresu wegetacji - okres wiosenno/letni nawozy z przewagą w składzie azotu, w okresie jesienno- zimowym nawozy z przewagą fosforu i potasu w stosunku do azotu.

Przelanie też może mieć wpływ na opadanie kwiatów.

Przyczyną opadania i marszczenia się pąków na roślinach mogą być warunki pogodowe tj. krótki i pochmurny dzień. W takim przypadku można spróbować doświetlać rośliny np. żarówkami energooszczędnymi lub zmienić stanowisko na jaśniejsze.

Długość kwitnienia zależy od genealogii rośliny. Są gatunki mniej i bardziej trwałe. Średnia trwałość kwiatu phalaenopsisa (w tym przeciętnych hybryd) wynosi dwa-trzy miesiące. Dla odmiany np. kwiaty Phalaenopsis equestris utrzymują się tylko trzy-cztery tygodnie, ale za to rozwijają się sukcesywnie na łodydze i kwitnienie może trwać pół roku i dłużej. Lekkie (ale w granicach rozsądku) obniżenie temperatury np. do 21-22 st. w dzień powoduje przedłużenie okresu kwitnięcia. Ale nadmierne obniżenie temp. hamuje rozwijanie się pąków. Zawsze niepokojące jest jednoczesne opadanie wszystkich kwiatów na roślinie

Jeśli Phalaenopsis straci pąki, a jest w dobrej kondycji, to można skrócić łodygę kwiatową trochę pod miejscem, z którego wyrastał pierwszy kwiat - zdarza się, że pojawi się na niej odgałęzienie z nowymi pąkami, które zakwitną.

Podsumowując: Trzema głównymi przyczynami tego problemu są: zbyt niska wilgotność powietrza, skok temperatury, nawet niewykrywalne zanieczyszczenie atmosfery etylenem powodującym szkody fizjologiczne objawiające się opadaniem pąków. W okresie zimowym może zaistnieć potrzeba dostarczenia roślinie większej ilości światła, np. przez zmianę miejsca lub nawet doświetlanie (jeżeli chcemy się cieszyć prawidłowym rozwojem i kwiatami). Ale pamiętajmy też, by nie zmienić położenia rośliny względem źródła światła (nie przekręcać doniczek), bo może ona zrzucić pąki kwiatowe.

W oparciu o wiadomości z Forum opracowała Małgorzata Witkowska