WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

Jesteś tu: UPRAWA / Od A do Z

Anguloa clowesii

 

Foto: Anguloa clowesii

Foto: © Wolfgang Wieser. All rights reserved. Opublikowano za zgod? autora.


Pochodzenie/Naturalne siedlisko:

Ojczyzną tej rośliny jest Kolumbia i Wenezuela. Rośnie tam ona w górach, w warunkach zapewniających korzeniom bardzo dużo wilgoci. W rejonach tych występuje pora sucha, co odpowiada okresowi zrzucania liści.

KLIMAT:

Zalecenia dotyczące uprawy:

ŚWIATŁO:

Bardzo często w naturze rośliny te znajduje się na zboczach wzgórz pokrytych karłowatą roślinnością. Rosnąc na zboczach wzgórz wystawione są na działanie pełnego słońca, ale nie przez cały dzień. W Ameryce Południowej często rosną na południowych zboczach, bez zakrywającej słońce roślinności i w ciągu dnia wystawione są na działanie bardzo jasnego, rozproszonego światła. Korzenie utrzymują się w ciągłej wilgoci, za wyjątkiem okresu suszy, gdy rośliny otrzymują mniej deszczu. Korzenie pozostają jednak stale wilgotne.

TEMPERATURA:

Rośliny te wymagają temperatur od chłodnych do umiarkowanych, ale dobrze znoszą ciepłe letnie dni. Najbardziej odpowiednia temperatura dnia to zakres 21-27?C, natomiast w nocy ok. 10 do 15?C. Mogą one także rosnąć i kwitnąć w umiarkowanych warunkach klimatycznych.

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA:

W czasie letnich miesięcy zalecana jest bardzo wysoka wilgotność (70%), zwłaszcza, że mają one duże, pofałdowane liście, przez które dość szybko tracą wilgoć. W okresie zimy tolerują niższą wilgotność, zwłaszcza gdy już opadną liście.

PODLEWANIE:

Roślina ta wymaga czystej wody, deszczówki, wody destylowanej lub z filtrów odwróconej osmozy. Lubi duże ilości wody, zwłaszcza w okresie aktywnego wzrostu. Nigdy nie powinna przesychać. Można pozwolić na dojście do prawie przesuszenia, ale nigdy nie wolno dopuścić do całkowitego zasuszenia. W miesiącach zimowych, od końca listopada do połowy stycznia, system korzeniowy powinien być względnie suchy przez ok. 6-8 tygodni. Podlewa się wtedy roślinę co parę tygodni obserwując pseudobulwy, aby nie dopuścić do ich zbytniego pomarszczenia się. Po zauważeniu nowych przyrostów u podstawy starej pseudobulwy zwiększa się częstotliwość podlewania. Gdy nowe przyrosty osiągną wielkość 10-12 cm zwiększa się także dawki nawozu. Jeśli pojawiające się liście tworzą harmonijki i nie rozwijają się zupełnie, oznacza to, że roślina jest uprawiana za sucho.

NAWOŻENIE:

Jako nawóz należy stosować nawóz dla storczyków 20-10-20. Rośliny te wymagają sporych ilości nawozu, a nawet tolerują wolno uwalniające się nawozy aplikowane na powierzchni podłoża w pojemniku. Należy jednak uważać, aby nie przedawkować, bo może to spowodować czernienie końcówek liści. Większe dawki nawozów wymagane są wiosną i latem, jesienią należy je nieco zmniejszyć i zupełnie zaprzestać nawożenia przez 6-8 tygodni zimowych, zbiegających się z okresem suszy. W tym czasie do podlewania używa się tylko czystej wody.

OKRES SPOCZYNKU:

PODŁOŻE:

Rośliny te wymagają wilgotnego podłoża i lubią dodatek rozdrobnionego torfu do mieszaniny kory. Mogą też rosnąć w mieszaninie wełny mineralnej z dodatkiem 10% drobnego węgla drzewnego i 35% grubego perlitu dodanych dla lepszego drenażu. Stosując wełnę mineralną do podlewania należy używać czystej wody. Przy stosowaniu mieszaniny zawierającej korę ważny jest dodatek torfu. Rośliny można dzielić gdy mamy 6-8 pseudobulw na roślinę, ale w każdej oddzielonej roślinie powinny być co najmniej 2-3 pseudobulwy. Często starsze pseudobulwy butwieją, ale to może być zupełnie normalny proces.

UWAGI RÓŻNE:


Informacje o roślinie i kwiatach:

WIELKOŚĆ I TYP ROŚLINY:

PSEUDOBULWY:

LIŚCIE:

KWIATOSTAN:

KWIATY:

Okresem kwitnienia jest zasadniczo wiosna, a najobfitsze kwitnienie przypada na kwiecień i maj. Pędy kwiatowe zawiązują się równocześnie z pojawieniem się nowych przyrostów, a więc pseudobulwy mają 7-8 cm wysokości zanim rozpocznie się ich kwitnienie. Roślina ta może osiągnąć duże rozmiary, z liśćmi mającymi nawet 60 cm długości. Kwiaty są bardzo duże, żółte, o kształcie kwiatów tulipana, a ich zapach przypomina ciasteczka lub klej biurowy. . . . Kwiaty są bardzo trwałe i utrzymują się nawet kilka miesięcy.


Tłumaczenie: Gra?yna Siemi?ska
Edycja serii: Jerzy Dziedzic