WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Bletilla striata

Opis
Storczyk naziemny, wytwarzający podziemne kłącza z których wiosną wyrastają długie 20-30cm owalne liście. Ze środka liści wyrasta pęd kwiatostanowy na którym znajduje się 6-10 różowych, pachnących kwiatów dł.3cm. Jesienią traci liście. Nie jest wymagający w uprawie i nadaje się do uprawy w domu na parapecie okiennym, chłodnej szklarence lub wręcz w ogrodzie.


Występowanie
W naturze występuje w Chinach i Japonii. Jest czasem nazywana "japońskim storczykiem"

Wymagania

Temperatura
Bletilla jest storczykiem chłodolubnym. W okresie wzrostu,wiosną i latem zaleca się temperatury poniżej 20°C w ciągu dnia. Nocą kilka stopni mniej. W okresie spoczynku zimą temp. ok. 5° C. Temperatura minimalna zimą 1°C.

Oświetlenie
Jasne, rozproszone. Pełne słońce może powodować poparzenia delikatnych liści.

Podlewanie
W zimie, kiedy kłącza są w spoczynku podłoża nie podlewa się. Wiosną stopniowo wznawia się podlewanie, szczególnie gdy pojawiają się liście. Latem podlewanie dość obfite. Nie zaleca się zraszania liści. Jesienią, gdy liście stopniowo żółkną ogranicza się wilgotność podłoża i obniża temperaturę.

Wilgotność powietrza
Zalecana wilgotność 40-70%.

Nawożenie
Wiosną i latem. Dobre efekty przynosi nawożenie nawozem wieloskładnikowym w rozcieńczeniu jak w przypadku innych storczyków np. Florowit kilka kropel nawozu na l wody przy każdym podlewaniu. Można ew. przygotowując podłoże dla bletilli umieścić w podłożu kilka kuleczek nawozu Osmocote - nie stosuje się wtedy nawożenia dodatkowego w ciągu sezonu.

Podłoże
Istnieje dość duża dowolność w przygotowaniu podłoża dla bletilli. Generalnie powinno to być podłoże dla storczyków naziemnych z przewagą materiałów włóknistych z dodatkiem drobnoziarnistej kory sosnowej. Bletillę można uprawiać w ogrodzie. Po posadzeniu kłączy do ażurowej doniczki (stosowane też do tulipanów i innych cebulowych) wkopuje się całość do gruntu w miejscu półcienistym w ogrodzie chroniąc rośliny przed ew. wiosennymi przymrozkami. Jesienią po zżółknięciu liści wykopuje się pojemnik i po przesuszeniu podłoża umieszcza w miejscu chłodnym o temp. ok. 5°C w celu zapewnienia zimowego spoczynku.

Piotr Piesik