WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Brassia

Opis
Brassia ze względu na budowę kwiatów jest często nazywana "pajęczym storczykiem" - jej długie i cienkie listki okółka zewnętrznego przypominają wyglądem odnóża pająka, a krótka warżka - odwłok. Poza interesującą budową kwiaty Brassji pachną. Storczyki te są epifitami o budowie sympodialnej. Z dość dużych pseudobulw wyrastają 1-3 liści i 1-2 pędy kwiatostanowe.


Występowanie
Brassje pochodzą z Ameryki Środkowej, gdzie rosną w ciepłych i wilgotnych lasach strefy międzyzwrotnikowej. Jest ich prawie 40 gatunków.

Wymagania

Temperatura
Storczyki te latem wymagają temperatur ciepłych (20-27oC), nocą chłodniejszych (15-17oC). W celu zawiązania przez roślinę kwiatów niezbędne jest obniżenie temperatury zimą tj. pomiędzy wrześniem a grudniem do około 18-22oC w dzień i 13-15oC w nocy.

Oświetlenie
Brassje lubią umiarkowane oświetlenie - najlepiej będą się czuły na parapecie wschodnim lub lekko zacienionym południowym. Roślina zakwita, gdy dzień staje się krótszy - nie należy więc roślinom przedłużać dnia na jesieni. Można je uprawiać pod światłem sztucznym.

Podlewanie
Storczyki te nie lubią przesuszania w trakcie aktywnego wzrostu - podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Tak jak wszystkie epifity - Brassie podlewamy miękką wodą (uwaga - nie znoszą chemicznych zmiękczaczy wody!) o temperaturze pokojowej. Na jesieni - w trakcie okresu spoczynku ogranicza się podlewanie.

Wilgotność powietrza
Brassje wymagają wilgotności pomiędzy 50-70%.

Nawożenie
Brassje w trakcie aktywnego wzrostu nawozimy raz na 2 tygodnie nawozem 10-10-10, a egzemplarze rosnące w lub na korze nawozem 30-10-10. Pomiędzy lipcem a grudniem należy stosować raz w miesiącu tzw. blossom-booster 10-30-20 aby roślina obficiej zakwitła.

Podłoże
Najlepiej uprawiać Brassje na pniach, ale można też w doniczkach pod warunkiem, że podłoże będzie wystarczająco przepuszczalne.