WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Cymbidium

Opis
Cymbidia rosną zarówno jako epifity, jak i rośliny naziemne i naskalne. Z dużych pseudobulw wyrastają długie i wąskie liście oraz łodygi kwiatostanowe z 15-20 pięknymi kwiatami.


Występowanie
50 gatunków tych storczyków rośnie w stanie dzikim w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Azji Południowo-Wschodniej, Australii i na Madagaskarze. W Chinach uprawia się je już od 2,5 tysiąca lat.

Wymagania

Temperatura
Storczyki te dobrze rosną w umiarkowanych temperaturach z nocnymi spadkami nawet do 13-15oC. Dlatego też można je latem wystawiać na balkon lub do ogródka. Tylko w okresie spoczynku - na jesieni należy zapewnić im temperaturę 10-12oC celem pobudzenia do kwitnienia.

Oświetlenie
Cymbidia lubią dużo światła. W naszym klimacie mogą stać na parapecie południowym lub zachodnim a latem na balkonie czy w ogródku.

Podlewanie
Ziemia w doniczce z Cymbidium w sezonie wegetacyjnym powinna być zawsze lekko wilgotna. Tylko w okresie spoczynku powinniśmy ograniczyć podlewanie.

Wilgotność powietrza
Storczyki te lubią spryskiwanie miękką letnią wodą lub zamgławianie lecz pod warunkiem dobrej wentylacji.

Nawożenie
Cymbidium nawozi się przy każdym podlewaniu roztworem nawozu 20-20-20 rozcieńczonym do 3/4 mocy. Natomiast w okresie spoczynku zmieniamy nawóz na blossom-booster (10-30-20).

Podłoże
Podłoże dla Cymbidium powinno być dobrze przepuszczalne, a doniczka ze względu na rozległy system korzeniowy powinna być duża. Jako podłoża można użyć rozdrobnionej kory zmieszanej z piaskiem, mchem i suchymi pokruszonymi liśćmi dębu.