WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Dendrobium

Opis
Dendrobium to epifityczne storczyki o członowatych bulwach, zawsze zielone lub gubiące liście na zimę. Ich liście wyrastają w dwóch rzędach lub spiralnie na szczytach bulw. Bardzo efektowne kwiaty są najczęściej zebrane w grona i osadzone na wierzchołku bulw.


Występowanie
Istnieje ponad 1200 gatunków Dendrobium. Pochodzą one z Azji i wysp Pacyfiku - w stanie dzikim rosną w strefie tropikalnej i subtropikalnej, zarówno na nizinach, jak i w niższych partiach Himalajów. Z tego powodu mają bardzo zróżnicowane wymagania - aby wiedzieć jakich warunków wymaga nasze Dendrobium trzeba koniecznie znać jego pełną nazwę.

Wymagania

Temperatura
Dendrobium nobile. W nocy temperatura powinna wynosić 13 - 16oC, w dzień być o kilka stopni wyższa. Jesienią (pomiędzy wrześniem a grudniem) storczyk ten wymaga okresu spoczynku z obniżoną do około 10oC temperaturą w nocy (w dzień może być kilka stopni wyższa). Bez obniżenia temperatury Dendrobium nobile nie zakwitnie. Dendrobium phalaenopsis. Przez cały rok wymaga temperatury nie niższej niż 16oC. Nie przechodzi okresu spoczynku.

Oświetlenie
Dendrobium lubią dużo światła, jednakże latem trzeba je chronić przed zbyt dużym nasłonecznieniem w godzinach południowych.

Podlewanie
Storczyki Dendrobium podlewa się tak jak inne epifity - nie za dużo aby nie doszło do gnicia korzeni. Ze względu na bulwy magazynujące wodę lepiej znoszą okresowe przesuszanie bryły korzeniowej niż jej przelanie. Woda do podlewania powinna być miękka i mi eć temperaturę pokojową. Dendrobium nobile wymaga w okresie spoczynku (IX-XII) ograniczenia podlewania, co stymuluje rozwój pączków kwiatowych. Dendrobium phalaenopsis jesienią wymaga tylko nieznacznego ograniczenia podlewania.

Wilgotność powietrza
Dendrobium najlepiej czują się przy wilgotności powietrza 50 - 70%. Podczas okresu wegetacji można też spryskiwać rośliny wodą.

Nawożenie
Obie grupy Dendrobium nawozi się tylko w okresie aktywnego wzrostu nawozem 20-20-20. Można je także nawozić dolistnie poprzez opryskiwanie lub za pomocą parującego z naczyń ustawionych pod rośliną roztworu nawozu.

Podłoże
Dendrobium, jak inne epifity sadzi się w koszykach lub doniczkach z dobrze przepuszczalnym podłożem (torfowiec, paproć drzewiasta, kora). Można je także przytwierdzać do kawałków kory.