WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Encyclia

Opis
Encyclie to epifity o jajowatych pseudobulwach. Ich kwiaty mogą mieć kolor zielony, brązowy, pomarańczowy, żółty lub różowy i przypominać pająka albo ośmiornicę.


Występowanie
Encyclie rosną dziko w tropikalnych i subtropikalnych lasach obu Ameryk. Jest ich 235 gatunków. Encyclia cochleata była pierwszym epifitycznym storczykiem, który zakwitł w Europie. Miało to miejsce w Anglii w 1787 roku.

Wymagania

Temperatura
Storczyki te lubią duże różnice temperatur pomiędzy dniem (ok. 30oC) a nocą (13-16oC).

Oświetlenie
Encyclie lubią miejsca jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione w godzinach południowych. Dobrym miejscem dla Encyclii jest parapet okna od wschodu lub lekko zacieniony od zachodu.

Podlewanie
Encyclie podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Do tego celu używamy miękkiej i letniej wody.

Wilgotność powietrza
Optymalna wilgotność dla Encyclii wynosi 50-80%. Lubią zamgławianie w upalne dni pod warunkiem dobrej wentylacji pomieszczenia.

Nawożenie
Storczyki te nawozimy przy każdym podlewaniu roztworem nawozu 5-5-5 lub raz w tygodniu nawozem 30-10-10 jeśli rośnie w korze. Co 4-6 tygodni stosujemy blossom-booster (10-30-20). Raz w miesiącu przelewamy podłoże czystą wodą aby zapobiec gromadzeniu się soli.

Podłoże
Encyclie dobrze rosną przytwierdzone do kawałka kory lub w koszyku z mchem. Jeśli rosną w doniczce podłoże musi być bardzo dobrze przepuszczalne (mech lub kora).