WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Odontocidium Susan Kaufman

Opis
Odontocidium Susan Kaufman jest mieszańcem oncidium i odontoglossum. Roślina wytwarza pseudobulwy wysokości kilku cm na szczycie których wyrastają podłużne liście. Pęd kwiatostanowy wyrasta z podstawy nowo wyrosłej pseudobulwy. Zdarza się, że dodatkowe pędy pojawiają się też na szczycie pseudobulwy - mają wtedy zredukowaną ilość kwiatów. Roślina kwitnie regularnie, często 2 razy w roku. Kwiaty o średnicy 2,5cm o barwie podstawowej żółtej z czerwonobrązowymi plamkami na listkach okółka zewnętrznego i wewnętrznego. Warżka z czerwonobązowymi nakrapianiami układającymi się w siatkę. W miarę starzenia się kwiatów plamki jaśnieją zyskując barwę pomarańczową. Jeden z moich najbardziej ulubionych i niezawodnych storczyków.


Występowanie
Mieszaniec międzygatunkowy - w naturze nie występuje.

Wymagania

Temperatura
Rośliny rosną dobrze w dość szerokim zakresie temperatur dnia i nocy. Dobrze znoszą letnie upały z temperaturą do 30 °C oraz zimowe nocne ochłodzenia do ok.12 °C. Korzystnie na wzrost wpływają kilkustopniowe wahania dobowe temperatur. Odontocidium Susan Kaufman uprawiałem z dobrym skutkiem w mieszkaniu na oknie południowo-wschodnim.

Oświetlenie
Zasadniczo Odontocidium Susan Kaufman jest storczykiem światłolubnym. W okresie lata wymaga umiarkowanego cieniowania. W okresie zimy warto zapewnić roślinie maksimum światła - często już w lutym po raz pierwszy zakwita. W mojej szklarni kilka roślin rosło też i dobrze kwitło w miejscu zacienionym między większymi storczykami.

Podlewanie
Podlewanie należy dostosować do podłoża w którym roślina jest uprawiana. Częściej podlewać przy podłożach mocno przepuszczalnych, rzadziej przy podłożach bardziej zwięzłych. Pomiędzy podlewaniami podłoże powinno przesychać prawie całkowicie. Jesienią i zimą szczególnie przy wysokiej wilgotności powietrza podłoża znacznie przesuszam nie dopuszczając jednak do nadmiernego marszczenia się pseudobulw. Do podlewania używam wody deszczowej.

Wilgotność powietrza
Zalecana wilgotność 50-80%. Przy niskiej wilgotności powietrza rośliny dobrze znoszą zraszanie i częstsze podlewanie.

Nawożenie
Do nawożenia stosuję z dobrym efektem Florovit kilka do kilkunastu kropli na litr deszczowej wody. Nawożę 2-3 razy w miesiącu, zraszając podłoże i całe rośliny.

Podłoże
Odontocidium Susan Kaufman uprawiałem w różnych podłożach - od samej kory sosnowej o drobnej granulacji do mieszanek kory z mchem, torfem włóknistym i innymi dodatkami. Dostosowanie zabiegów uprawowych do rodzaju podłoża daje dobre efekty w postaci dobrego wzrostu roślin i obfitego kwitnienia.

Piotr Piesik