WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Paphiopedilum

Opis
Paphiopedilum to storczyk naziemny, o budowie monopodialnej i charakterystycznej warżce rozdętej na kształt pantofelka. Kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, żółty, czerwony, brązowy, zielony a nawet prawie czarny oraz paski, kropki i włoski a płatki bywają zwinięte w spiralę.


Występowanie
Pochodzi z południowo wschodniej Azji, Indii, Chin, Borneo, Papui Nowej Gwinei i Filipin. Niektóre z nich rosną w wysokich górach, lecz najczęściej uprawiane odmiany pochodzą z cieplejszych okolic. Dziko rosnących paphiopedilum jest ponad 50 gatunków, a utworzonych przez człowieka odmian niezliczona ilość.

Wymagania

Temperatura
Zimą w nocy temperatura powinna wynosić 10 - 13oC, a w dzień 18 - 22oC. Latem może być o kilka stopni wyższa. Odmiany o nakrapianych liściach lubią wyższą temperaturę - nocą conajmniej 16oC.

Oświetlenie
Paphiopedilum najlepiej rośnie przy świetle rozproszonym. Zimą może stać nawet na południowym parapecie, ale latem potrzebuje chłodnego cienia.

Podlewanie
Podłoże u Paphiopedilum nie powinno całkowicie wyschnąć. Więcej informacji w sekcji Nawożenie.

Wilgotność powietrza
Jak wszystkie storczyki wymaga wysokiej wilgotności powietrza i wyjątkowo dobrej wentylacji.

Nawożenie
Paphiopedilum jest bardzo wrażliwe na przenawożenie, dlatego też należy conajmniej raz w miesiącu przelewać je wodą - ma to na celu wypłukanie nadmieru soli mineralnych z podłoża. Do nawożenia tych storczyków używa się nawozu 10-10-10 nie częściej niż raz w miesiącu lub 30-10-10 gdy rosną w zmielonej korze. Pomiędzy kolejnymi nawożeniami podlewa się je czystą wodą.

Podłoże
Najpopularniejszym podłożem dla paphiopedilum jest mielona kora. Jako domieszki (do 20%) używa się czasem suchych pokruszonych liści dębowych, paproci drzewiastej, węgla drzewnego lub perlitu.