WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Stanhopea

Opis
Storczyki epifityczne o wzroście sympodialnym wytwarzające owalne pseudobulwy wysokości ok.5cm. Z wierzchołków pseudobulw wyrastają szerokie liście długości 40-50cm. Finezyjne kwiaty, 3-5 na pędzie pojawiają się późnym latem. Imponująca jest też wielkość kwiatów. Pojedynczy kwiat stanhopea tigrina ma wielkość pięści dorosłego człowieka. Kwiaty stanhopea wardii są nieco mniejsze. Poza pięknem i egzotyką kwiatów stanhopee serwują jeszcze jedną atrakcję. Bardzo ładnie i intensywnie pachną. Jeden otwarty kwiat stanhopei potrafi wypełnić zapachem całe mieszkanie! Storczyki te powinny być uprawiane w koszyczkach o dużych oczkach, ponieważ pęd kwiatostanowy wykazuje dodatni geotropizm i musi się przebić przez podłoże.


Występowanie
W naturze stanhopea tigrina występuje głównie w Meksyku, stanhopea wardii natomiast w Nicaragui, Kolumbi i Wenezueli.

Wymagania

Temperatura
Zalecane temperatury dla stanhopei to ok. 20-25°C w dzień i ok. 18°C w nocy w okresie wegetacyjnym. W okresie spoczynku zimą temperatury powinny być nieco niższe ok. 16-18°C w dzień, 14-15°C w nocy. Z moich doświadzeń wynika, że odstępstwa od powyższych temperatur są dopuszczalne bez szkody dla roślin. W okresie lata max.temperatury dnia ok. 35°C i min. zimą ok. 13°C nie wpłynęły w niekorzystny sposób na kondycję roślin.

Oświetlenie
Stanhopee rosną dobrze w różnych warunkach świetlnych. Zaleca się stanowiska w półcieniu. Za umiarkowanym oświetleniem roślin przemawia też bardzo duża powierzchnia liści. W mojej szklarence stanhopee rosną i kwitną równie dobrze na stanowiskach zacienionych jak i w miejscach jasnych gdzie rosną światłolubne katleje.

Podlewanie
Podlewanie stanhopei powinno być dość obfite od wczesnej wiosny do końca lata. Pod koniec lata zmniejsza się podlewanie i pozwala na częstsze przesychanie podłoża, ponieważ w tym okresie powstają pędy kwiatostanowe. Nadmiar wody w tym okresie może być przyczyną gnicia przebijającego się przez podłoże pędu. W okresie zimy podlewanie ograniczam do minimum - tylko tyle wody ile niezbędne do utrzymania turgoru liści.

Wilgotność powietrza
Optymalna wilgotność względna powietrza to 50-80%. Rośliny, które uprawiam wytrzymują bez szkody okresową wilgotność względną latem ok. 30-35%, zimą przy przesuszonym podłożu 90-100%.

Nawożenie
Do nawożenia podłoża można stosować gotowe nawozy wieloskładnikowe dla storczyków z przewagą azotu w okresie wiosny. W okresie lata korzystniejsze jest nawożenie NPK w proporcji 1-1-1. Zalecane stężenie nawozu 0,05-0,1%. Osobiście z dobrym skutkiem stosuję nawożenie doglebowe i dolistne roztworem Florovitu w ilości kilku kropel na litr wody co 2-3-cie podlewanie. W okresie spoczynku zimą nie zaleca się nawożenia.

Podłoże
Stanhopee uprawiam w różnych podłożach. Może to być sama kora sosnowa, lub wzbogacona o niewielki dodatek torfu lub mchu torfowca. Od zwięzłości podłoża i jego zdolności zatrzymywania wody uzależniam częstość i obfitość podlewania. Rośliny uprawiane w samej gruboziarnistej korze zanurzam na kilkadziesiąt sekund całkowicie w wodzie po wcześniejszym przeschnięciu podłoża. Późnym latem ograniczam podlewanie w celu stymulacji kwitnienia i niedopuszczenia do gnicia pędu kwiatostanowego.

Piotr Piesik