WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Gongora galeata

Opis
Storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym. Wytwarza pseudobulwy wysokości ok. 4cm z dwoma liściami długości kilkunastu centymetrów na szczycie. Pędy kwiatostanowe cienkie i długie wyrastają u podstawy pseudobulw i wykazują geotropizm dodatni. Część pędów pełznie po podłożu, inne przebijają się przez podłoże. Pojawiające się latem żółte kwiaty zebrane po kilka na pędzie wydzielają przyjemny zapach. Kwiaty o stosunkowo krótkiej żywotności kilka do kilkunatu dni. Krótką żywotność kwiatów rekompensuje fakt wypuszczania dość licznych pędów kwiatowych w okresie 4-6 tygodni.


Występowanie
W naturze występuje w Meksyku.

Wymagania

Temperatura
Storczyk o umiarkowanych wymaganiach cieplnych. Zalecane temperatury ok. 18-24°C w dzień, 16-18°C w nocy. Znoszą też wyższe (do 30°C) temperatury dnia latem i zimowe nocne ochłodzenie do ok. 13°C.

Oświetlenie
Najlepiej zapewnić roślinom rozproszone świało i półcień, jednak rośliny potrafią też rosnąć i kwitnąć na stanowiskach bardzo jasnych jak też w głębokim cieniu.

Podlewanie
W okresie wzrostu gongory lubią wilgotne podłoże. Lekkie okresowe przesychanie podłoża stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Późną jesienią stopniowo ogranicza się podlewanie wprowadzając rośliny w stan spoczynku. Nie należy doprowadzać do nadmiernego marszczenia się pseudobulw.

Wilgotność powietrza
Optymalna wilgotność względna powietrza 50-70%. Dopuszczalne są odchylenia. Rośliny można zraszać miękką wodą.

Nawożenie
Od wczesnej wiosny do jesieni stosuję nawożenie wieloskładnikowym płynnym nawozem np. Florovit kilkanaście kropli na litr wody co drugie, trzecie podlewanie. Okresowo zraszam też całe rośliny powyższym roztworem.

Podłoże
Gongory można uprawiać w różnych podłożach. Może to być sama drobnoziarnista kora lub lepiej mieszanina kory, mchu, torfu włóknistego, perlitu z proporcją ok. 50-60% składników włóknistych. Rośliny dobrze rosną na podkładkach z kory, bądź ażurowych koszyczkach - nie ma wtedy problemu z przebiciem się pędów. Przy uprawie w doniczkach podstawy pseudobulw powinny znajdować się na równi z podłożem - pojawiające się pędy można wyprowadzić poza doniczkę podkładając płaskie cienkie kawałeczki kory.

Piotr Piesik