WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Zygopetalum mackaii

Opis
Storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym. Wytwarza owalne pseudobulwy na szczycie których wyrastają 2 liście długości do ok. 50cm. Pęd kwiatostanowy długości 40-50cm wyrasta u podstawy pseudobulwy i ma kilka kwiatów o średnicy 6cm o bardzo przyjemnym, intensywnym zapachu. Kwitnie późną jesienią i zimą.


Występowanie
W naturze występuje w Brazylii, Boliwii, Peru.

Wymagania

Temperatura
Storczyk o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.Zalecane temperatury 18-22°C w dzień, 14-16°C nocą.

Oświetlenie
Zygopetalum dobrze rośnie na stanowiskach jasnych ze światłem rozproszonym. Przy dużym nasłonecznieniu latem należy cieniować rośliny, ponieważ może dojść do poparzenia delikatnych liści.

Podlewanie
Zaleca się umiarkowane podlewanie z lekkim przesychaniem podłoża między kolejnymi podlewaniami. Roślina wytwarza obfity system korzeniowy, który łącznie z pseudobulwami stanowi duży rezerwuar wody dla rośliny. Nadmiar wody w podłożu łatwo powoduje gnicie korzeni. Liście, szczególnie młode przy nadmiernym podlewaniu łatwo zagniwają. Z tego też powodu nie zaleca się spryskiwania roślin. Po wykształceniu nowych pseudobulw oraz jesienią przy niższych temperaturach ogranicza się podlewanie w celu indukcji kwitnienia.

Wilgotność powietrza
Zalecana wilgotność powietrza 50-70%.

Nawożenie
W okresie wzrostu do nawożenia można użyć wieloskładnikowe nawozy w płynie np. Florovit kilka kropel na litr wody co drugie podlewanie.

Podłoże
Podłoże powinno być bardzo przewiewne. Może składać się z kory sosnowej o średniej i dużej granulacji z dodatkiem torfu włóknistego, mchu torfowca. Dobrze na wzrost i kondycję roślin wpływa dodatek liści bukowych lub słabo rozłożonej ziemi liściowej wytwarzającej się pod drzewami bukowymi. Przy przewadze składników ziarnistych w podłożu podlewać częściej, przy podłożu bardziej zwięzłym rzadziej.

Piotr Piesik