WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

Jesteś tu: UPRAWA / Porady

Porada 13

JAK ZABIJAĆ STORCZYKI!!!

 

Autor: Milton O. Carpenter
(znany ekspert w tym temacie)


Uprawiam (i zabijam) storczyki już od 35 lat i przyszło mi właśnie do głowy, że powinienem przekazać innym odkryte przeze mnie pewne podstawowe, jak i bardziej zaawansowane metody służące do osiągnięcia tego celu!


WAŻNE ZASADY:
Nigdy nie szukaj informacji, jak utrzymać je przy życiu. Na przykład, (a) nie próbuj określić RODZAJU storczyka, który posiadasz, (b) nie proś o pomoc innych hodowców storczyków, (c) nie szukaj informacji na forum Towarzystwa Miłośników Orchidei, (d) nie próbuj zlokalizować grup hobbystów uprawiających storczyki, a już na pewno (e) nie udawaj się na spotkania takiej grupy, oraz (f) nie dzwoń do domu prezesa Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei (numer znany redakcji:)).


RACZEJ PROSTE METODY PODSTAWOWE:
Oprócz oczywistej, prymitywnej metody polegającej na polaniu benzyną i podpaleniu, rozważ następujące:

 1. Zapewnij storczykowi o wiele za dużo lub o wiele za mało światła.
   
 2. Ponieważ większość storczyków lubi delikatny ruch powietrza, utrzymuj je w bezruchu lub zapewnij im istny huragan.
   
 3. Nie przejmuj się wymaganiami określonych storczyków odnośnie temperatury – najlepszą zasadą jest traktować je wszystkie tak samo.
   
 4. Zapomnij, że większość storczyków lubi raczej wysoką wilgotność powietrza i utrzymuj je sucho jak pieprz. Nigdy nie napełniaj wodą nawilżacza powietrza, a na zimę najlepiej w ogóle go zlikwiduj.
   
 5. Pamiętaj, że storczyki należy podlewać codziennie (i to obficie!!!), bez względu na rodzaj podłoża i doniczek, w których rosną – lub staraj się podlewać na tyle rzadko, aby umożliwić pseudobulwom (to te rzeczy pomiędzy górą doniczki a liśćmi) swobodne kurczenie się i marszczenie.
   
 6. Nigdy nie przejmuj się jakością wody używanej do podlewania – to nieistotne, czy zawiera chlor, siarczany, czy cokolwiek.
   
 7. Przesadzaj storczyki tylko wtedy, gdy musisz, ale nawet wtedy wyłącznie w sytuacji, gdy masz dużo czasu.
   
 8. Do sadzenia storczyków używaj dowolnych poręcznych mieszanek – nie ma to najmniejszego znaczenia. Poza tym to fikcja, że różne gatunki lubią różne substraty (to ta masa trafiająca do doniczki). Sadzenie w swojskiej, sprawdzonej ziemi z ogródka jest najlepszym pomysłem.
   
 9. Nawozić należy tylko raz lub dwa razy do roku, ale jak już, to już – najlepiej poczwórnym stężeniem.
   
 10. Nigdy nie przejmuj się szkodnikami ani chorobami – niech natura sama o siebie zadba.


METODY ZAAWANSOWANE:

 1. Ponieważ storczyki lubią światło o pełnym widmie, umieść je pod kolorowymi światłami z dyskoteki.
   
 2. Umieść swoją szklarenkę jak najbliżej jasnego światła ulicznego, dzięki czemu storczyki nie będą odróżniały dnia od nocy.
   
 3. Uprawiaj storczyki jak najbliżej ruchliwej ulicy – tlenek węgla (i inne zdrowe składniki) pomogą Ci w osiągnięciu celu.
   
 4. Przekręcaj codziennie doniczkę o 45 stopni (najlepiej w prawo). Zapewni to storczykom równą opaleniznę lub spowoduje, że przestaną odróżniać strony świata.
   
 5. Podczas mrozów umieść w szklarni grzejnik na olej opałowy bez odprowadzenia spalin – spaliny mogą zdziałać cuda.
   
 6. Gdy stanie się naprawdę zimno, nie rób nic – być może storczyki przejdą w stan hibernacji.
   
 7. Podlewaj tylko wieczorem lub (co bardziej wskazane) w nocy. Moczenie nowych odrostów po nocy daje niezwykłe efekty.
   
 8. Podczas przesadzania zawsze używaj doniczek co najmniej cztery razy większych od bryły korzeniowej, pamiętając, że to właśnie tak rosną one w naturze.
   
 9. Jeśli roślina zaczyna wyglądać na chorą, NIGDY nie wyjmuj jej z doniczki, aby sprawdzić stan korzeni. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.
   
 10. Jeśli na roślinie znajdziesz szkodniki, weź ją pod kran i spłucz – nie próbuj sprawdzić innych roślin w sąsiedztwie i nie zawracaj sobie głowy pestycydami – ze środkami chemicznymi trzeba uważać, a do tego jeszcze szklarnia po nich śmierdzi ze trzy dni!!!
   
 11. Staraj się, żeby liście były czyste i błyszczące – nigdy nie używaj zapobiegawczych środków grzybobójczych, bo to świństwo zostawia plamy na liściach.
   
 12. Zawsze używaj tego samego noża lub nożyc do cięcia wszystkich roślin i nie przejmuj się sterylizacją – to najbardziej demokratyczne, a poza tym, jeśli jeden storczyk był chory, to wkrótce zachorują wszystkie!

Jestem pewien, że niektórzy z Was odkryli bardziej egzotyczne sposoby zabijania swoich storczyków, ale ja uprawiam je tylko od 35 lat i ciągle się uczę!!


NOTA EDYTORA:
Inną metodę, którą uważam za całkiem niezłą, można znaleźć w instrukcji opisującej, jak zniszczyć okulary przeciwsłoneczne lub kamerę wideo. Należy po prostu ustawić storczyk na dachu samochodu i odjechać....bardzo skuteczne.


Tłumaczenie i edycja: Jerzy Dziedzic