WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 2/2001

Falenopsis na giełdzie w Holandii

 

Falenopsis jeszcze niedawno uważany był za gatunek absolutnie nienadający się do uprawy w mieszkaniach. Domową uprawę uniemożliwiały jego wysokie wymagania termiczne (do 29°C) oraz stała względna wilgotność powietrza na poziomie 50-70%. Początkowo storczyk ten dostępny był jedynie w postaci kwiatów ciętych, ale dzięki pracom hodowlanym sytuacja zmieniła się całkowicie. Otrzymanie odmian o krótszych pędach kwiatostanowych sprawiło, że te piękne rośliny może mieć dziś w domowej uprawie każdy z nas. KWIATY pisały obszernie o tym w numerach 1 i 3/2000.
Długi czas kwitnienia i obfitość kwiatów sprawia, że falenopsis doniczkowy zdobywa wciąż miłośników. Na holenderskich giełdach podaż tych roślin rośnie. W 1985 roku sprzedano ich ćwierć miliona, natomiast w 1999 roku aż 7 milionów.

Zalecenia dla producentów
W sprzedaży jako rośliny doniczkowe najbardziej pożądane są egzemplarze o zwartym pokroju i o dwóch pędach kwiatostanowych. Kwiaty są na ogół tradycyjnie białe lub różowe. Można spotkać także odmiany z różową lub czerwoną warżką.
Okazy z kwiatami żółtymi, łososiowymi, pomarańczowymi, czerwonymi i lila są na giełdzie rzadziej spotykane. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się nadal storczyki o dużych kwiatach, ale drobnokwiatowe też się podobają.
Dodatkowej atrakcyjności roślinom nadają srebrzystej barwy korzenie, dlatego też storczyki te dostarczane są w przezroczystych pojemnikach. Zawarty w korzeniach chlorofil wspomaga asymilację, podobnie jak w naturze (epifity te rosną na drzewach, gdzie korzenie ich wystawione są na działanie światła).
Faza kwitnienia w chwili sprzedaży ma duże znaczenie dla dalszej uprawy. Większość kwiatów powinna być w pełni rozwinięta, a pąki dobrze wykształcone. Jednak rozwinięte kwiaty są bardziej narażone na uszkodzenia podczas transportu. Zaleca się więc, by każda roślina miała 3 pąki dobrze wyrośnięte i 1 kwiat otwarty. Jeżeli kwiatostan składa się 10 lub więcej pąków, przynajmniej 2 muszą być otwarte.
Falenopsis jest bardzo wrażliwy na duże wahania temperatury, dlatego sposób pakowania tych roślin jest bardzo ważny, szczególnie zimą. Optymalna temperatura podczas transportu powinna wynosić 15°C, a czas transportu należy ograniczyć do minimum (im dłuższy, tym większe prawdopodobieństwo zrzucenia pąków).

Ważne dla sprzedawców i kupujących
W punkcie sprzedaży trzeba zapewnić roślinom temperaturę 15-18°C; utrzymać umiarkowaną wilgotność podłoża, gdy przeschnie podlać miękką wodą o temperaturze pokojowej; nawozić co miesiąc nawozami dla storczyków; chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem (światło rozproszone) i nadmiernym ogrzewaniem; utrzymać wilgotność względną 60%. Nieco niższa temperatura i ograniczone podlewanie stymuluje inicjację nowych pąków kwiatowych. Falenopsis tworzy pąki także w ciepłych pomieszczeniach, ale znacznie słabiej. Przy dobrej pielęgnacji rośliny zakwitną 2, 3 razy w roku. Na holenderskich giełdach dostępne są przez cały rok. Dostarcza się je w pojemnikach o średnicy w 11-12 cm. Długości pędów kwiatostanowych to 55-70 cm (lepsze byłyby krótsze, 35-50 cm). Wszystkie rośliny zaopatrzone są w etykietę informacyjną.

na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland opracowała Magdalena Luba

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 2/2001 str. 9 i został opublikowany za zgodą Redakcji.