WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 2/2000

Kwitnie w domu przez cały rok!

Fioletowopurpurowa `Caractea' to odmiana naziemnego storczyka Spathoglottis. Gatunek ten w naturze spotkać można od Himalajów poprzez Indonezję, Malezję aż po Australię, zarówno w dolinach, jak i na szczytach do 3000 m n.p.m. Kwitnie tam, także w kolorze białym i żółtym, od maja do czerwca.

'Caractea' w pełni kwitnienia osiąga wysokość do 65 cm. Kwiaty o średnicy ok. 3 cm osadzone są w zwartych kwiatostanach na ciągle tworzonych łodyżkach kwiatostanowych. Liście są ciemnozielone, lancetowate, przypominają trochę liście palmowe.

W mieszkaniu storczyk może kwitnąć cały rok: w miejsce przekwitłych kwiatów pojawiają się wciąż nowe. Tak długotrwałe kwitnienie zależne jest jednak od warunków uprawy. Roślina wymaga wysokiej temperatury (nie niższej niż 15°C) i wilgotności podłoża. Ważne jest, by bulwa była stale wilgotna. Wymaga stanowiska słonecznego, choć toleruje niewielki cień. Liście są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne (brązowieją wtedy ich końce), toteż rośliny nie należy ustawiać tam, gdzie może być narażona na potrącanie. Brązowe liście usuwa się, a w ich miejsce wkrótce wytworzą się nowe. Rośnie szybko, stąd wymaga nawożenia co dwa tygodnie.

Spathoglottis 'Caractea' jest nowością na rynku kwiatowym, mimo to giełdy holenderskie oferują go przez cały rok, jedynie zimą w nieco mniejszej ilości.

Ewa Baran
na podstawie materiałów B.B.H.

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 2/2000 str. 9 i został opublikowany za zgodą Redakcji.