WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 3/98

Łatwe do uprawy w mieszkaniu

Spośród ponad 24 tysięcy gatunków storczyków do uprawy w mieszkaniu nadaje się zaledwie kilkanaście. Pochodzą one z obszarów tropikalnych, gdzie występują w chłodnych rejonach podgórskich. Są to głównie storczyki epifityczne rosnące w naturze na drzewach. na których znajdują więcej światła niż w podszyciu drzew. Otrzymują jednak mniej wody, pomimo ulewnych deszczy. Pozbawione ziemi, wodę gromadzą w wiszących korzeniach powietrznych. Korzenie pokrywa gładka skórka (ryzoderma). Skórka zbudowana jest z tkanki zwanej welamenem, to ona pochłania wodę z powietrza. Kiedy brakuje wody, skórka staje się wiotka, a przy dużej wilgoci powietrza, np. po deszczu, gromadzi wodę i idealnie przylega do korzenia. Dlatego w uprawie storczyków ważną rolę odgrywa częste podlewanie. Woda powinna być miękka i pozbawiona soli mineralnych, podobnie jak woda deszczowa lasu tropikalnego. Można podlewać wodą przegotowaną lub deszczówką, ale - z uwagi na nadrzewny tryb życia - storczyki nie znoszą wilgoci zalegającej długo w podłożu i trzeba o tym pamiętać.

Odpowiednie do uprawy storczyków jest podłoże z dużym udziałem materii organicznej, jak np. torf włóknisty z dodatkiem rozdrobnionych kłączy i korzeni paproci. Nawożenie dotyczy wyłącznie silnie rosnących rodzajów, jak np. Cymbidium. Rośliny dokarmiamy raz w roku nawozami wieloskładnikowymi o niskim stężeniu (0,05 - 0,1%, czyli 0,5 - 1g na litr wody). Dla okazów wolno rosnących nawożenie może okazać się szkodliwe.

Storczyki, które wykształcają bulwy, potrzebują okresu spoczynku. W tym czasie trzeba utrzymywać niższą temperaturę i znacznie ograniczyć podlewanie.

Storczyki są wrażliwe na niedobór światła od połowy września do początku marca. Dlatego najlepszym miejscem uprawy będzie dla nich duże okno z szerokim parapetem. Dla osób rozpoczynających uprawę storczyków w mieszkaniu polecam:

  • Falenopsis (Phalaenopsis sp.) dobrze rośnie w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Właściwym miejscem będzie dla niego parapet jasnego okna o wystawie południowej. Temperaturę uprawy w ciągu lata utrzymujemy na poziomie 20 - 27°C, a zimą 18 - 22°C. W pielęgnacji ważne jest zabezpieczenie roślin przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych w ciągu lata oraz systematyczne usuwanie przekwitłych pędów kwiatostanowych. Dzięki tym zabiegom otrzymujemy kwitnące rośliny w ciągu całego roku.

Phalaenopsis

  • Mieszańce pafiopedilum (Paphiopedilum insigne) najbujniej rosną na parapecie okna o wystawie wschodniej. Za najpiękniejsze uchodzą odmiany o czerwonych lub żółtych kwiatach z wyraźnym rysunkiem na warżce. Temperatura uprawy latem powinna wynosić 18 - 22°C, a zimą 16 -18°C. W lecie miejsce uprawy trzeba wietrzyć i cieniować w celu obniżenia temperatury. Szczególnie w okresie zawiązywania pąków kwiatostanowych, tj. od października do końca stycznia, wskazane jest obniżenie temperatury w nocy do 10 - 13°C. W wyższej temperaturze dochodzi do zniszczenia zawiązków kwiatów.

Paphiopedilum

  • Cymbidium (Cymbidium sp.), rodzaj storczyka, który latem można trzymać na balkonie, a nawet w ogrodzie. Miejsce uprawy powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Na jesień wnosimy rośliny do jasnego pokoju o temperaturze 16 - 20°C. Odmiany o silnym wzroście potrzebują dużo miejsca. Odmianom miniaturowym wystarczy parapet okna. Od listopada do kwietnia obniżamy temperaturę w pokoju lub przenosimy cymbidium do pomieszczenia o temperaturze 13°C. Niska temperatura w tym okresie wpływa korzystnie na kwitnienie tego storczyka.

Wymagania niektórych storczyków przydatnych do uprawy w mieszkaniach

Rodzaj storczyka Miejsce Temperatura (°C) Pora kwitnienia
latem zimą
Cattleya jasne 18 - 22 15 - 18 jesień - wiosna
Coelogyne jasne 18 - 24 10 - 15 zima - wiosna
Cymbidium jasne 18 - 25 16 - 20 jesień - wiosna
Miltonia półcieniste 18 - 20 15 - 18 jesień - zima
Odontoglossum półcieniste 16 - 20 14 - 18 jesień - zima
Oncidium jasne 20 - 24 16 - 20 jesień - wiosna
Paphiopedilum półcieniste 18 - 22 16 - 18 listopad - luty
Phalaenopsis jasne 20 - 27 18 - 22 cały rok

Tekst i foto.: Joanna Przymęska

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 3/98 str. 14 i został opublikowany za zgodą Redakcji.