WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 4/86

Wybrańcy przyrody, oryginalne, najbardziej fascynujące, najdroższe kwiaty świata storczyki - o bogactwie barw, kształtów i zapachów, eleganckie, nieodgadnione, romantyczne perwersyjne w wyglądzie i zachowaniu

Nie ma drugich roślin, które by tak emocjonowały ludzi. Wiele legend, skojarzeń, niesamowitych opowieści i przesądów wciąż krąży wokół nich. Są bohaterami strasznych przygód i kryminałów.

Niegdyś przypisywano im czarodziejską moc, która dawała ponoć płodność i siłę męską, jako że bulwy storczyków przypominają pewien anatomiczny szczegół męski. Właśnie dlatego Grek Teofrates, uczeń Platona, nazwał tę niezwykłą roślinę orchideą od słowa orchis - określenia owego szczegółu.

Dzisiejsza wiedza o storczykach zdjęła z nich zasłonę tajemniczości. Wiadomo bowiem jak się je uprawia, czego wymagają, co lubią, a czego nie tolerują.

W Polsce mamy storczyki własne, rodzime, krajowe, Choć ustępują wielkością tym egzotycznym, też są piękne, oryginalne i subtelne. Zdobią polskie lasy i łąki. Przykładem obuwik pospolity (Cypripedium calceolus), czy urzekająco pachnący podkolan biały (Platanthera bifolia). Nie wolne ich zrywać - są pod ochroną!

Przez całe wieki "łowcy" storczyków przemierzali kontynenty w ich poszukiwaniu. Podejmowali wyprawy do odległych dżungli i dziewiczych lasów. Każde odkrycie kosztowało ich wiele wysiłku, poświęcenia i pieniędzy. W Europie pojawiły się po raz pierwszy w Hiszpanii, w 1510 r, jednak dopiero w wieku XIX zajęto się ich uprawą w przypałacowych i przyzamkowych oranżeriach. Trafiły też do holenderskich i angielskich firm ogrodniczych.

Wielkim polskim znawcą i hodowcą storczyków był JÓZEF WARSZEWICZ, inspektor Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie (1812-1866). Krakowski Ogród jest też najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce (założony w 1783 r) i słynie ze wspaniałej kolekcji storczyków.

Amatorzy-hobbyści powinni na początek "brać się" za uprawę storczyków mało wymagających, czyli wybierać takie gatunki, które mają warunki naturalne zbliżone do tych, jakie panuje w naszych mieszkaniach.

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 4/86 i został opublikowany za zgodą Redakcji.