Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Re: Obniżenie temperatury w orchidarium: prosba o pomoc

Autor: Jerzy Dziedzic (Jerzy.Dziedzic@orchidarium.pl)

czwartek, 25 marca 2004, 13:50

Ja wytrwale polecam przerobienie na orchidarium starej lodówki. Można to zrobić naprawdę ładnie - obudować drewnem, dać naturalne tło, termostat, górne oświetlenie itd za kwotę pewnie poniżej 1000 złotych.

Można też wstawić małą lodówkę w szafkę pod orchidarium, zamontować przewody wentylacyjne i używać jako klimatyzatora. Według moich wyliczeń wydajność lodówki powinna wystarczyć.

Jeśli ktoś ma ochotę wydać dużo pieniędzy, to ciekawszym rozwiązaniem są oczywiście elementy chłodzące podobne do tych dla akwariów. Te elementy termochłodzące mają rozmiary 20x15x10 cm, więc można je montować np. na tylnej ścianie orchidarium (wymaga to wycięcia otworu, więc ściana musi być z odpowiedniego materiału np. z plexi!!!). Działa to jak chłodzenie lodówek samochodowych (elektroniczna pompa cieplna), tylko ma wydajność dostosowaną do pojemności orchidarium.

Z moich wyliczeń kosztów (to są drogie importowane elementy) wyszła mi cena detaliczna około 2000 złotych, czyli znacznie taniej niż cena w sklepach akwarystycznych, ale i tak wyrzuciłem projekt do kosza, bo uznałem, że nikt tego nie kupi. Sprawa jest otwarta i w każdej chwili mogę to wykonać na zamówienie z terminem 3-4 tygodni.

Pozdrawiam,
Jerzy