Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Pomocy!

Autor: Dominika Piasecka (cellist90@gmail.com)

wtorek, 27 października 2009, 09:30

Na swoich storczykach zauważyłam 2 miesięcy temu małe 0.5 mm robaczki.Niektóre są brązowe, owalne ( przypominają miniaturowe łepki od szpilki),a niektóre jeszcze nieco mniejsze i przezroczyste. Bardzo szybko się poruszają, są wszędzie, chodzą po kwiatach ,obu stronach liścia, korzeniach. Nie mogłam ich zidentyfikować a na jednym forum przeczytałam, że czasami storczyki mają robaczki które po prostu sobie z nimi żyją i nie szkodzą.Więc zbagatelizowałam problem. Jednak ostatnio zauważyłam, że najstarsze liście zaczęły mi żółknąć. Dodatkowo brzeg nowego liścia zaczął żółknąć i zasuszać się. Na niektórych liściach moich storczyków zauważyłam również podłużne zgrubienia, oraz białawy nalot ( początkowo myślałam, że to być może zacieki od wody). Koleżanka powiedziała mi, że może to być przędziorek jednak nie zauważyłam na moich storczykach żadnych pajęczynek. Dodatkowo na jednym storczyku zauważyłam, że niektóre kwiaty mają jakby obgryzione poszarpane brzegi. Mimo to storczyki puszczają pędy kwiatowe i nowe liście. Zupełnie nie wiem co robić, przeczytałam już tyle różnych informacji o szkodnikach storczyków jednak żaden opis nie pasuje w 100 % do moich robaczków. Zupełnie nie wiem co robić! Proszę o pomoc!