Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Doświetlanie

Autor: Tomek Warcho? (Tomi_x@wp.pl)

poniedziałek, 1 marca 2004, 18:21

Witam!

Od niedawna zmuszony zostałem do doświetlania swoich storczyków, ponieważ przeniosłem całą swoją kolekcje do jednego pomieszczenia, które jest wprawdzie jasne bo wychodzące na południe, ale te rośliny które stoją z dala od okna cierpiały na brak światła.
Jak na razie powiesiłem nad roślinami lampę z miejscem na trzy świetlówki 120cm i teraz mam pytanie jak wysoko powinna znajdować się taka lampa od końców liści roślin (pod tą lampą rosną różne storczyki, raczej cieniolubne np.: miltonie, stanhopea, Angraecum sesquipedale, Bulbophyllum, Paphiopedilum i inne)?
Jakie świetlówki zastosować?
Czy koniecznie specjalne dla roślin? Jeśli już typu flora to jakiego producenta i jaki model?
Czy może można zastosować jakiś zestaw złożony ze standartowych świetlówek? Jeśli tak to jakie zastosować?
Jaki producent? Na niektórych świetlówkach jest podana wartość w lm ( np. osram 2500lm czy 2850lm). Jaka wartości jest optymalna dla storczyków?
Co oznacza literka przed mocą świetlówki, np.L36W, F36W czy TCD36W? Czy to ma jakieś znaczenie?
I jeszcze co oznacza liczba podana po mocy świetlówki np 36W/10, czy 36W/129? Czy ta wartość jest istotna dla roślin, czy to tylko oznaczenie producenta?
Już ostatnie pytanie:
Jaka barwa świetlówki jest najlepsza dla storczyków: Cool White, Daylight czy Warm White?

Pozdrawiam
I z góry dziękuje za odpowiedzi na te moje niezwykle szczegółowe pytania