Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: phalaenopsis a szkodniki na innych roślinach oraz zraszanie

Autor: Katarzyna Gorzelnik (melissana1984@o2.pl)

środa, 13 października 2010, 22:05

Witam. Co prawda konkretnej odpowiedzi Ci nie udzielę, bo moja wiedza jest jeszcze zbyt uboga, ale mogę podać przykład z własnej hodowli. Przejęłam ostatnio dwa Phalaenopsis od rodziców, ich korzenie powietrzne oraz liście były całe w misecznikach, a zaraziły się od innych kwiatów w domu. Możliwe, że tarczniki również mogą nękać storczyki. A jeśli chodzi o szkodliwość oprysku a kwitnienie: inny z moich Phalaenopsis wypuścił pęd kwiatowy, który zatrzymał swój wzrost z powodu inwazji wełnowca. Stwierdziłam, że życie roślinki jest dla mnie ważniejsze niż jej aktualne kwitnienie i spryskałam (Provado Plus AE) trzy razy w odstępach dziesięciodniowych. Nie przeszkodziło to kwitnieniu, gdyż pęd kontynuuje wzrost, rozgałęził się i ma już pąki kwiatowe. Nie wiem jednak jak to by było z już kwitnącymi storczykami, czy zaszkodziłoby to kwiatom? Wydaje mi się, że musisz zdecydować czy zagrożenie zarażenia Twoich storczyków faktycznie jest duże i ewentualnie wybrać korzystniejsze dla ich zdrowia postępowanie. A w kwestii przędziorka sama jestem ciekawa, czy też doskwiera czasem naszym podopiecznym?!? Będę z ciekawością śledzić wątek. Pozdrawiam.