Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: phalaenopsis a szkodniki na innych roślinach oraz zraszanie

Autor: Katarzyna Gorzelnik (melissana1984@o2.pl)

środa, 13 października 2010, 22:24

Aha, kwestię niskiej wilgotności rozwiązałam inaczej. Moje storczyki rosną w tych plastikach przezroczystych, poza dwoma, które przesadziłam ostatnio na korzeń. Kupiłam sobie taką balkonową doniczkę (taką skrzyneczkę właściwie, jak na pelargonie) wysypałam jej dno kamieniami(wymyte i wyparzone, żeby nie było)tak na wysokość 4 cm i dopiero na tych kamieniach postawiłam doniczki ze storczykami. Kamienie zalewam wodą ale tak, aby te leżące na samej górze nie leżały w wodzie. A całość stoi na parapecie, pod którym jest kaloryfer. Kaloryfera używam oszczędnie, a woda między kamieniami ciągle paruje, co mam nadzieję podnosi wilgotność. A jak się znajdzie jakąś taką ładną skrzyneczkę to całość tworzy całkiem ładny element dekoracyjny :-).
Te, które rosną na korzeniu zraszam zraszaczem, głównie kieruję strumień na podłoże, ale jeśli jest wcześnie rano i mi się o tym przypomni to funduję ze dwa psiknięcia na liście, a niech mają. Ważne tylko żeby nie robić spryskiwaczem kropli na liściach w godzinach, kiedy są one poddane ekspozycji na działanie promieni słonecznych, bo można je niechcący przypalić (krople to takie małe soczewki), chociaż o tej porze roku to dosyć mało tego słońca mamy. No i nie należy też zraszać za mocno, aby w zagłębieniach u nasady liścia nie stała woda, bo może sobie coś w niej zamieszkać (jakieś grzyby mogą się rozwinąć, albo bakterie).
Jeszcze raz pozdrawiam.