Wróć do Forum

Forum dyskusyjne internetowego serwisu
Polskiego Towarzystwa Miłośników Orchidei http://www.storczyki.org.pl

Temat: Re: Proszę o pomoc. Lepka substancja na odwrocie liści

Autor: Elżbieta Flis (ela.flis@poczta.onet.pl)

poniedziałek, 22 listopada 2010, 11:25

Witam !
znam ten ból własnie weszłam na stronę aby poszukać wiadomości o tym samym zjawisku, z tym że ja mam lepkie kropelki na pędach kwiatowych i tylko na jednym storczyku miałam lepkie liście.
Bardzo mnie to niepokoi ponieważ już miałam taki przypadek wcześniej dokładnie półtora roku temu i po jakimś czasie po ukazaniu sie tych kropelek na storczykach pojawiły się wełnowce. Jest bardzo uciążliwy pasożyt i niestety 8 szuk storczyków musiałam wyrzucić bo żadne środki nie skutkowały, a pasożyty przenosiły na inne egzemplarze roślin domowych. Po długiej walce z pasożytem pozostałe rośliny uratowałam, chociaż ich stan był zły. Aktualnie wzystkie są w dobrym stanie , powypuszczały pod 2 i 3 pędy kwiatowe i ładnie kwitną, ale niepokoja mnie te lepkie substancje na pędach.
Pominąwszy wszyskie stosowane chemikalia, zbieranie szkodników z pędów, liści i korzeni, oraz wymiany podłoża stosowałam mycie storczyków pędzelkiem w roztworze wodnym płynu do mycia naczyń LUDWIK w kolorze zielonym - taką radę otrzymałam os sprzedawczyni w OBI i stwierdzam że dało to efekty. Teraz też zmywam te kropelki roztworem płynu do naczyń. Tym niemniej chciałabym uzyskać wiadomość o konkretnym i co najmniej w 90% sprawdzonym środku ochrony roślin przed tym szkodnikiem, ALE TAKIM ŻEBYM JA I INNI DOMOWNICY PRZEŻYLI JEGO STOSOWANIE BEZ SZKODY DLA ZDROWIA. Może ktoś zxna taki środek ? prosze o wiadomość.
Pozdrawiam Elżbieta