WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

Jesteś tu: GALERIA

Ekspozycja 19


Pokaz storczyków (RHS International Orchid Show), Londyn 13-14 marca 2004, czyli jak to robią inni.

W dniach 13 – 14 marca w Londynie odbył się "Międzynarodowy pokaz storczyków" zorganizowany przez Royal Horticultural Society (RHS – www.rhs.org.uk) z Londynu pt. Najpiękniejsze światowe storczyki (The world's most beautiful orchids).
Wystawa miała miejsce w RHS Lawrence and Lindley Halls w Westminster.
Bilety można było rezerwować lub kupić poprzez internet lub przed wejściem – cena biletu 5 funtów lub 8 funtów z możliwością wejścia na uroczystość otwarcia wystawy i obejrzenia czy zarezerwowania i wyboru rośliny w celu kupna. Bilet ten upoważniał do wejścia na wystawę w ciągu weekendu.
Starałam się robić zdjęcia tak, aby było widać nazwy roślin wypisane na tabliczkach.
Może z tego powodu niektóre zdjęcia są niezbyt ostre, ale pokazują ogólny charakter albo sygnalizują szczegół który chciałam pokazać.
Państwo znacie mój sposób wypowiedzi, więc do dzieła:

 1. Otwarcie wystawy było bardzo uroczyste. Każda osoba przychodząca, oczywiście z biletem (8 funtów) była częstowana kieliszkiem wina białego albo czerwonego lub soczkiem (jeden kieliszek).
 2. Była szatnia, były toalety, było gdzie usiąść i odpocząć.
 3. Na wstępie odbyło się uroczyste przywitanie gości jak i firm (prezentacja) uczestniczących w wystawie.
 4. Sala w której odbywała się wystawa sprawiała wrażenie dosyć dużej i była bardzo wysoka.
 5. Po stronach zewnętrznych ścian hali były aranżacje kwiatowe wykonane przez firmy które w części środkowej miały swoje stanowiska sprzedaży też bardzo ciekawie zorganizowane. Były to oczywiście nam znane Cymbidia, Phalaenopsisy, które w dużej masie robiły tło dla innych roślin.
 6. W masie tych roślin stały też gatunki botaniczne i było ich bardzo dużo.
 7. Jedno ze zdjęć przedstawia Vandy, Ascocendy leżące jedna na drugiej roślinie. Tak właśnie były wystawione do sprzedaży. Pierwszego dnia cena wynosiła 25 funtów, ostatniego dnia przed zamknięciem już tylko 15 funtów, ale zostały tylko te o drobnych kwiatach, pewnie Ascocendy?.
 8. Niektóre rośliny pokazuję w dwóch częściach, podzieliłam roślinę na pół na fotografii, są "nogi" i jest jej "głowa". Jeżeli Piotr Poznański umieści fotografie po kolei (a pewnie tak) to można odczytać nazwę rośliny.
 9. Niektóre fotografie pokazują rośliny na korkach, na tabliczkach widać ceny.
 10. Były też firmy specjalizujące się w tym co naszym roślinom jest bardzo potrzebne, nawozy, ziemia, kora gruba, kora drobna, doniczki, patyczki itd.
 11. Rośliny były sprzedawane od bardzo maleńkich, rosnących jeszcze w agarze do bardzo nawet dużych egzemplarzy.
 12. Ciekawostką dla mnie jest fakt, że niektóre rośliny były tak wielkie, rozrośnięte i bardzo obficie kwitnące. Zastanawiam się jak można doprowadzić w warunkach sztucznych rośliny do takiej wielkości i jednoczesnego kwitnięcia na wszystkich bulwach.
 13. Sprzedawano też ozdoby jubilerskie z motywami roślinnymi, oczywiście były to storczyki. Były też serwetki stołowe, papeteria itp.
 14. Kupujący i zwiedzający wychodzili z wystawy oczywiście z czym? Tak, tak to Cymbidium, Phalaenopsis, bardzo dużo roślin botanicznych pozostało.
 15. Firma z Tajlandii na koniec ogłosiła wyprzedaż Catleii, kupił kto dał mniej od ceny wywoławczej wyprzedaży. Nie to nie błąd, taka była zabawa, decydowała Pani prowadząca sprzedaż.
 16. Firm uczestniczących w pokazie było 41, łącznie z ceramiką, wyrobami jubilerskimi itd.
 17. Jedno ze zdjęć mało związane z wystawą ale ze storczykami tak. Na bardzo eleganckiej i drogiej ulicy Old Bond Str. storczyki były sprzedawane wprost na ulicy. Pozazdrościć takiego klimatu, przecież to dopiero marzec.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i może spotkajmy się w pociągu we wrześniu na trasie Warszawa . Berlin. Oczywiście kierunek wystawa storczyków.

24 - 26 września – Niemcy.
Wystawa storczyków w Berlinie w Botanischen Garten Berlin.
Adres: Königin-Luise-Str. 6-8, 14191 Berlin,
telefon: (+49) 30-838-50100.
Łącze do organizatorów:
http://i-w.wrusch.bei.t-online.de/t_orchideenschau.htm.

Ewa Jóźwiak

Zjęcia: Ewa Jóźwiak

 

Część: [1[2[3[4[5[6