WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
RÓDŁA
AUTORZY
NOWOŒCI
 

Jesteś tu: UPRAWA / FAQ

Artykuł 1

 

Indukcja kwitnienia u falenopsisów

KOCHANY PHALAENOPSISIE – KIEDY ZNOWU ZAKWITNIESZ???


To także jedno z częstszych pytań na Forum od osób, które kupiwszy kiedyś swojego, często pierwszego storczyka, i to kwitnącego phalaenopsisa właśnie, oczekują, że po opadnięciu ostatniego kwiatu za tydzień, no, może za miesiąc, pojawią się następne.

Nie będę tu cytować poszczególnych pytań, bo tak naprawdę jest to tylko jedno pytanie: co zrobić, żeby ten storczyk powtórzył kwitnienie?

Odpowiedzi jest wiele i zależy to w dużej mierze od doświadczenia z phalaenopsisami osób odpowiadających. Oto ich próbka:

"Chyba faktycznie moim roślinkom trzeba dać trochę czasu na odpoczynek..."

"Pielęgnować jak dotychczas i poczekać do przyszłego roku. Prawdopodobnie w okolicach listopada zacznie puszczać nowy pęd kwiatowy."

"Przypuszczam, że próbował Pan już nawozów z dużą zawartością fosforu, np. Blossom Booster NPK:10-30-20? Pobudza on zarówno korzenie do rozwoju jak i kwiaty..."

"Każdy storczyk ma pewne okresy wzrostu i spoczynku lub etapy rozrostu masy zielonej i wzrostu kwiatów. Niektóre Phalaenopsisy zaczynają natychmiast produkować odrosty boczne, ale z mojego doświadczenia wynika, że większość czeka jednak na kolejny sezon kwitnienia."

"...tajemnicą regularnego kwitnienia jest zapewnienie im [...] okresu spoczynku wraz z różnicami temperatur miedzy dniem a nocą..."

"Storczyki często nie kwitną w pierwszym sezonie zaraz po kupieniu, co oczywiście związane jest a adaptacją do nowych warunków."

Jako podsumowanie przytoczę wypowiedzi Piotra Piesika i Jerzego Dziedzica, którzy ten problem opisali szerzej (kolejność ukazywania się, od najstarszej).

Piotr Piesik:

"Phalaenopsis jest storczykiem ciepłolubnym, nie wymagającym dużych ilości światła. Lubi temperatury powyżej20oC w dzień i 18-20oC w nocy. Lubi wilgotne powietrze w otoczeniu, ale stopniowo adaptowany rośnie dobrze w przeciętnych warunkach domowych. Storczyk ten nie posiada wyraźnego okresu spoczynku i może kwitnąć kilkakrotnie i w różnych porach roku. Pobudza go do kwitnienia kilkunastodniowe obniżenie temperatury o kilka stopni oraz zmniejszenie podlewania. W okresie letnim dobrze jest phalaenopsisa nawozić dolistnie: kilkanaście kropli nawozu płynnego rozpuścić w 1 litrze miękkiej wody, zraszać obficie roślinę i podłoże, liście szczególnie na dolnej stronie. W zagłębieniu skąd wyrastają nowe liście nie może zalegać woda. I to chyba wszystko – reszta to cierpliwe czekanie na nagrodę za pielęgnowanie storczyka – piękne kwitnienie."

Jerzy Dziedzic:

"Phalaenopsis do indukcji nowej łodygi kwiatowej potrzebuje 6-7 tygodniowego okresu ochłodzenia, a dokładniej mówiąc zwiększenia różnicy temperatur między nocą a dniem. Różnica ta powinna wynosić ponad 10 stopni Celsjusza, a temperatura w nocy powinna spadać do około 15 stopni. Najlepiej, jeśli ten okres ochłodzenia jest połączony ze skróceniem dnia poniżej 12 godzin. Większość phalaenopsisów kwitnie zimą i wiosną i wymaga przejścia tego okresu ochłodzenia na jesieni. Natomiast mieszańce z Doritis kwitną zwykle pod koniec lata lub wczesną jesienią. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten okres ochłodzenia zastosować właściwie kiedykolwiek, wymuszając w ten sposób kwitnienie o dowolnej porze roku. To dlatego (oprócz stosowania hormonów) możemy właściwie zawsze zobaczyć w kwiaciarni kwitnące phalaenopsisy."


Mój komentarz:
Nie oczekujmy, że phalaenopsis przyniesiony do domu w kwiatach, po ich opadnięciu zakwitnie znowu po miesiącu. Przede wszystkim dajmy mu odpocząć, zapewnijmy najlepsze z możliwych warunki (odpowiednie podlewanie, wilgotność, podłoże, światło, temperatura, nawozy) i dopiero wtedy, po jakimś czasie, możemy spodziewać się, że ponownie zakwitnie. Pamiętajmy, że te gatunki w naturze kwitną raz w roku, więc najrozsądniej jest oczekiwać, że roślina zakwitnie znowu za rok od jej kupienia. Wiemy, że są wyjątki, ale te zwykle potwierdzają reguły ;-)

Opracowanie: Grażyna Siemińska