WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOSCI
 

UPRAWA / Od A do Z / Psychopsis papilio

Opis
Kwiaty wszystkich gatunków Psychopsis rozwijają się na długich, utrzymujących się przez wiele lat łodygach kwiatowych. Storczyki te mają także piękne, cętkowane na czerwono liście dochodzące u dojrzałych roślin do 30 cm, chociaż kwitną już rośliny o mniejszych rozmiarach. Gatunki pokrewne zbliżone wyglądem i wymaganiami uprawowymi to Psychopsis kramerianum i versteegianum. Storczyki te mogą kwitnąć w dowolnej porze roku. Gdy nowy odrost jest wystarczająco duży, praktycznie zawsze wypuszcza łodygę kwiatową. Łodygi kwiatowe mogą osiągnąć długość 60-90 cm i kwitną w sposób ciągły przez długi czas. Kwiaty rozwijają się pojedynczo i utrzymują się na roślinie przez 2-3 tygodnie. Po przekwitnięciu bardzo blisko miejsca, w którym rozwinął się poprzedni kwiat, wyrasta kolejny. Łodyga może wytwarzać kwiaty bez przerwy przez kilka, a nawet kilkanaście lat!!! W wypadku dużych, dojrzałych roślin zdarza się, że jednocześnie kwitnie 15-20 łodyg kwiatowych. Łodyg kwiatowych nie należy nigdy obcinać, chyba że są całkowicie martwe, suche i zbrązowiałe.


Występowanie
W naturze występuje w Panamie, Ekwadorze, Kolumbii i Kostaryce.

Wymagania

Temperatura
Psychopsisy wymagają warunków średnich lub ciepłych i najlepiej rozwijają się w ciepłym środowisku o w miarę stałej temperaturze rocznej. Wynika to stąd, że w naturze rosną w krajach tropikalnych na wysokości do 500 m npm.

Oświetlenie
Rośliny te mają wymagania świetlne zbliżone do falenopsisów (ok. 15000 luksów), ale mogą być uprawiane nawet w nieco bardziej zacienionych miejscach. Jeśli dana roślina jest duża i nie kwitnie, do zainicjowania łodyg kwiatowych potrzebne jest prawdopodobnie przeniesienie jej w jaśniejsze miejsce

Podlewanie
Należy podlewać wodą deszczową, oczyszczaną w procesie odwrotnej osmozy lub destylowaną. Roślina toleruje zawartość wapnia w wodzie, można więc ją także podlewać przegotowaną wodą z kranu. Tolerowanie przez te rośliny dużej ilości wapnia, dziwne jak na epifity, wynika prawdopodobnie z właściwości kory drzew, na których zwykle rosną w naturze. System korzeniowy tych storczyków jest delikatny o drobnych korzeniach, w związku z czym nie należy ich długotrwale przesuszać, a tylko doprowadzać do lekkiego wyschnięcia podłoża między podlewaniem. Jednocześnie są bardzo wrażliwe na przelanie i na długotrwały kontakt z wodą reagują gniciem korzeni. Hodowcy twierdzą, że duże, rozrośnięte rośliny rodzaju Psychopsis wolą doniczki gliniane od plastikowych. Okres spoczynku tych roślin w naturze przypada w okresie naszej zimy, przy czym nie wymagają one obniżania temperatury, ani całkowitej suszy. W miesiącach zimowych należy tylko nieco ograniczyć podlewanie i nawożenie.

Wilgotność powietrza
Storczyki te wymagają wilgotności względnej 50-70%.

Nawożenie
Aby liście utrzymywały mozaikowy wzór i czerwonawy kolor, należy nawozić nawozem do storczyków o NPK 20-10-20 w wypadku używania wody z kranu, a w wypadku podlewania wodą destylowaną lub deszczową nawozem o NPK 15-5-15 ze śladową zawartością wapnia i magnezu.

Podłoże
Psychopsisy lubią luźną mieszankę umożliwiającą dostęp powietrza do korzeni. Jednocześnie nie lubią przesadzania. W związku z tym należy zmieniać podłoże dopiero po całkowitym jego rozkładzie, gdy nie zapewnia już dopływu powietrza do korzeni; czyli co dwa-trzy lata. Najlepszym okresem na przesadzanie tych roślin jest wiosna lub moment pojawienia się nowych odrostów, ponieważ zwiastuje to początek wzrostu nowych korzeni. Przesadzać należy bardzo ostrożnie, aby nie złamać żadnego korzenia, ponieważ może to spowodować infekcję i początek zgnilizny korzeniowej.

Jerzy Dziedzic