WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 4/86

ulubione Pleione

Storczyki z rodzaju Pleione pochodzą z górskich rejonów Azji. Chętnie porastają omszone skały, brzegi małych strumyków i butwiejące pnie drzew. Znanych jest ok. 15 gatunków. Na jednorocznych jajowatych bulwach wyrastają długie, eliptyczne liście opadające po wegetacji, kiedy roślina wchodzi w okres spoczynku. Urodę niewielkim storczykom nadają duże pojedyncze kwiaty w całej gamie pastelowych kolorów, od białego przez jasno do ciemnoróżowych. Nadają się doskonale do amatorskiej uprawy doniczkowej. Najlepiej czują się na północnym lub wschodnim oknie, chronione przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Znakomicie znoszą warunki domowe w chłodnych mieszkaniach. Piszę to z całym przekonaniem, bo uprawiam je od kilku lat ciesząc się efektami.

Rośliny przesadzam co roku do nowego podłoża, zazwyczaj po przekwitnieniu, gdy zaczynają tworzyć nowe pędy i korzenie. Najlepiej rosną w małych, drewnianych, wysokich koszyczkach, ale równie dobrze czują się w gęsto podziurawionych plastykowych pojemnikach lub doniczkach, na dno których trzeba położyć grubą warstwę drenażu (warunek powodzenia uprawy). Jako podłoże do uprawy potrzebny jest kwaśny i luźny substrat, złożony z kwaśnej ziemi liściowej, pociętego mchu torfowca, grubych, wpół przegnitych igieł sosnowych oraz dobrze przeleżałej kory sosnowej z niewielkim dodatkiem piasku. Bardzo ważne jest sadzenie bulw. Powinny mieć zakrytą podłożem tylko dolną część, pleione nie znoszą bowiem nadmiaru wody (łatwo wtedy gniją). Przesadzone rośliny podlewa się początkowo skąpo, dopiero kiedy wypuszczą nowe liście zwiększamy dawki wody. Nawożę je nawozami mineralnymi o bardzo niskim stężeniu lub dobrze przeleżałym, pokruszonym krowieńcem. Moje rośliny traktowane w ten sposób rosną zdrowo i obficie kwitną.

Latem pojemniki z Pleione wynoszę do ogrodu, stawiając je w cienistym zacisznym miejscu. Można też wysadzić je z całą bryłą korzeniową w pobliżu osłoniętego, dobrze zdrenowanego ogrodu skalnego.

Jesienią przed pierwszymi przymrozkami, kiedy zżółkną liście, trzeba wnieść doniczki do domu i postawić w chłodzie. Rośliny będą przechodziły okres spoczynku, trwający do wiosny. Bulwy Pleione w tym czasie podlewa się bardzo oszczędnie (byleby nie wyschły). Podlewanie wznawiamy z chwilą ukazania się nowych pędów.

Dobrze pielęgnowane Pleione rozmnaża się bardzo łatwo i szybko z bulw przybyszowych, które należy oddzielać w momencie przesadzania roślin. Prawidłowo nawożone zakwitną już w drugim roku uprawy.

Warto poświęcić trochę czasu i starań na zdobycie tych wspaniałych i łatwych w amatorskiej uprawie klejnotów przyrody. Za troskliwa opiekę odwdzięcza się pięknymi kwiatami no przełomie kwietnia i maja.

Ewa Pietrzyk z Krakowa

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 4/86 i został opublikowany za zgodą Redakcji.