WITAMY
PTMO
FORUM
BIOLOGIA
UPRAWA
GALERIA
ŹRÓDŁA
AUTORZY
NOWOŚCI
 

ŹRÓDŁA / KWIATY / Nr 4/99

Zdobyłam odporne odontoglossum

Marzeniem każdego hobbysty storczyków jest posiadanie kwitnącego Odontoglossum grande. Został on szczegółowo opisany m.in. w KWIATACH 4/94 przez inż. Kazimierza Batkę. Fachowa literatura zalicza ten gatunek do możliwych do uprawy w warunkach domowych, choć moje doświadczenia tego nie potwierdzają. Być może, gdybym dysponowała odpowiednio chłodnym pomieszczeniem, szczególnie w zimie, moja opinia uległaby zmianie. O dużych wymaganiach tego storczyka niech świadczy fakt, iż prawie nikt z moich znajomych nie może poszczycić się kwitnącymi egzemplarzami. Z uwagi na nieprzeciętne walory dekoracyjne jego kwiatów wysiłki hodowców poszły w kierunku uzyskania mieszańca o podobnych kwiatach, lecz znacznie bardziej tolerancyjnego wobec warunków uprawy.

Efektem prac hodowlanych jest Odontoglossum Rawdon Jesfer 'Munchener Kindl' będący krzyżówką Odontoglossum grande i Odontoglossum williamsianum. Wymaga on, podobnie jak jego rodzice, stanowiska o lekko rozproszonym świetle i umiarkowanych temperatur (absolutnie nie może to być klimat tzw. gorącej szklarni). W warunkach domowych optymalnym miejscem uprawy jest północne okno, bezpośrednio przy szybie, najlepiej w nieogrzewanym pokoju. Nie ma się czego obawiać, temperatura w takim pomieszczeniu, przy odpowiednio uszczelnionych oknach, jest tylko nieznacznie niższa niż w reszcie mieszkania. Jeżeli jednak ktoś ponad wszystko lubi ciepło, to musi zrezygnować z uprawy storczyków "chłodolubnych".

Odontoglossum Rawdon Jester 'Munchener Kindl' ma jajowate pseudobulwy wielkości około 8 cm, z których wyrastają dwa lub trzy skórzaste liście długości do 35 cm i szerokości do 8 cm. Roślina, którą posiadam, pięknie się rozrosła wypuszczając w ciągu roku trzy nowe pseudobulwy. Jedna z nich, ku mojej ogromnej radości, ma już pęd kwiatowy. A kwiaty tego storczyka są niczym wykwintne danie królewskiego stołu. Na łodydze długości około 50 cm ukazuje się 5 do 7 kwiatów o średnicy 15 cm w tygrysich kolorach łudząca przypominających kwiaty Odontoglossum grande. Utrzymują się na roślinie przez ponad miesiąc, dostarczając domownikom niezwykłych wrażeń estetycznych.

Roślinę należy uprawiać w typowym substracie dla epifitów. Nie wolno dopuścić do całkowitego jego przesuszenia, lecz, z drugiej strony, nadmiar wody winien mieć możliwość swobodnego wypłynięcia. Dobre efekty uzyskuje się przy włożeniu doniczki z rośliną do drugiej, nieco większej doniczki pustej, przez co unikamy zbyt szybkiego przesychania podłoża.

Na podstawie dotychczasowych obserwacji uważam, że Odontoglosum Rawdon Jester 'Munchener Kindl' jest doskonałą krzyżówką do uprawy w mieszkaniu. Jedyną wadą tej rośliny jest jej niedostępność na polskim rynku, ale przecież największą satysfakcją hobbysty jest posiadanie czegoś, co normalnie nie jest osiągalne.

Tekst: Anna Płaszyńska-Jaćkiewicz, Kraków
Zdjęcia: Stefan Jaćkiewicz, Kraków

Tekst pochodzi z kwartalnika Kwiaty 4/99 str. 4 i został opublikowany za zgodą Redakcji.